Zadania geometria 2kl.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
borubar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 7 sie 2008, o 17:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 46 razy

Zadania geometria 2kl.

Post autor: borubar »

Witam! Musze na jutro oddac 40 zadań z geometrii, jestem w 2 klasie liceum.

Zostało mi jeszcze dziesieć i to podobnych, z tym że po prostu nie wiem od czego mam zacząc jak na nie patrze. Jestem w stanie zapłacić nawet za ich zrobienie, bo jak nie oddam wszystkich 40 (to praca karna) to dostanę dzidę

Zadanie 1

Wyznacz kąty czworokąta wpisanego w okrąg wiedząc, że przedłużenia przeciwległych boków przecinają się tworząc kąty o miarach 45* i 65*.

Zadanie 2

Ramiona trapezu mają długości 3cm i 5cm, a jedna z podstaw jest trzy razy dłuższa od drugiej. Wiedząc że w dany trapez można wpisac okrąg, oblicz,

a) obwód trapezu
b) długośc odcinka łączącego środki ramion

Zadanie 3

W dany okrąg wpisano trójkąt ABC, którego kąty mają miary 30*, 40*, 110*. W punktach A, B, C poprowadzono styczne do okręgu. Oblicz miary kątów trójkąta KLM, ytworzonego przez punkty przecięcia tych stycznych.

Zadanie 4

Dany jest odcinek AB i kąt a. Jaki zbiór tworza wszystkie punkty X spełniające warunek \(\displaystyle{ \sphericalangle AXB = a}\) Odpowiedź uzasadnij.

Zadanie 5

Wykaż że dwusieczne kątów wewnętrznych równoległoboku przecinają się w punktach, które są wierzchołkami prostokąta !

Zadanie 6

Wyznacz kąty czworotkąta wpisanego w okrąg wiedząc, że przedłużenia boków AB i CD przecinają się pod kątem miary 20*, zaś \(\displaystyle{ \sphericalangle B}\) : \(\displaystyle{ \sphericalangle D= 2:3}\)

Zadanie 7

Dłuższa podstawa trapezu ma długośc 10cm, a docinek łączący środki ramion 8cm. Więdzącm że stosunek długości ramion wynosi 1:3 i w dany trapez można wpisac okrąg, oblicz długości boków trapezu.

Zadanie 8

W dany okrąg wpisano trójkąt ABC, którego kąty mają miary 50*, 30*, 100*. W punktach A,B, C poprowadzono styczne do okręgu. Oblicz miary kątów trójkąt KLM, utworzonego przez punkty przecięcia się tych stycznych.

Zadanie 9

Dany jest okrąg o (O,r) oraz punkt A należacy do okręgu. Jaki zbiór tworzą środki wszystkich cięciw tego okręgu, których jednym końcem jest punkt A ?

Zadanie 10

Wykaż, że środki boków rombu są wierzchołkami prostokąta.

wiem że jest tego dużo, ale po prostu nie daje rady. Inne zadania to jakieś zadania błahe, objaśnione częściowo w książce. Robiliśmy je na lekcji. A te ? nie mam pojęcia o co chodzi. Mogę zapłacić, prosze o pomoc !

Pozdrawiam borubar
Mat.Monia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 2 paź 2008, o 19:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 2 razy

Zadania geometria 2kl.

Post autor: Mat.Monia »

zadanie 2
Nich krótsza podstawa będzie x, wówczas dłuższa = 3x. Wiemy też że w trapez można wpisać okrąg, więc x+3x=5+3, stąd
x=2, czyli krótsza podstawa wynosi 2, a dłuższa 3*2=6
Wyliczmy: a) obw=2+6+3+5=16
b) Korzystając z Tw. o odcinku łączącym środki ramion trapezu, który jest równoległy do podstaw otrzymujemy:
d=(x+3x):2, czyli
d=(2+6):2=4

[ Dodano: 12 Października 2008, 21:22 ]
zad.7
Niech krótsza podstawa=a , a ramiona: krótsze=x, dłuższe=3x
Wykorzystując Tw. o odcinku łączącym środki ramion, mamy:
(a+10):2=8, czyli
a=6cm
Kolejno wiemy, że w trapez możemy wpisać okrąg, więc:
a+10=x+3x
6+10=4x, czyli
x=4 cm

wię 3x=12cm

Odp. Trapez ma długości boków: 10cm, 6cm, 4cm, 12cm.
borubar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 7 sie 2008, o 17:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 46 razy

Zadania geometria 2kl.

Post autor: borubar »

Dzieki wielkie zostaje jeszcze tylko 7 zadanek

W 1,6 pomógł mi dobry znajomy który powinien się ujawnić
ODPOWIEDZ