Równanie okręgu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

Równanie okręgu

Post autor: kolanko »

Punkty A=(1,3), B=(5,1), C=(4,4) są wierzchołkami trójkąta. Oblicz Stosunek pola koła opisanego na tym trójkącie do pola koła wpisanego w ten trójkąt. Podaj sposób wyznaczenia równań okręgów opisanego i wpisanego w trójkąt przy dowolnym trójkącie (mając dane współrzędne trzech wierzchołków).



Dochodze do momentu obliczenia promienia kola wpisanego i klapa
ma ktos jakis pomysl ?

chodzi mi tylko o sposob jak obliczyc rownanie okregu wpisanego i opisanego ... ;p
robin5hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1676
Rejestracja: 2 kwie 2007, o 14:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 178 razy
Pomógł: 17 razy

Równanie okręgu

Post autor: robin5hood »

tu podobne jest
https://matematyka.pl/14905.htm?highligh ... +wpisanego
Awatar użytkownika
nuclear
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1501
Rejestracja: 22 paź 2006, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 264 razy

Równanie okręgu

Post autor: nuclear »

dł promieni najłatwiej z Pola.
natomiast chcąc napisać równianie okręgu opisanego na trójkącie musimy znaleźć współrzędne takiego punktu odległość jego od wierzchołków jest równa (powstanie Ci układ równań).

z wpisanym (ale uwaga tutaj mogę się mylić) środek jego znajduje się w środku ciężkości a jego łatwo znaleźć (wzór na ww współrzędne masz w tablicach maturalnych i na wiki)
jeżeli jest w innym miejscu to nie mam pojęcia jak to zrobić
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

Równanie okręgu

Post autor: kolanko »

Nie no masakra jakas ;p znalazlem sobie zbiorki zadan z matury na necie i znalazlem to zadanie ;p i jak stanalem nad nim w poludnie tak stoje do teraz :D mam jeszcze kilka takich :P

a teraz do zadania .. :
rozumie to co mi dal robin5hood, ale tylko posta Tristana, . nie rozumie bowiem Sir George'a i jego posta o wektorach :) moze ktos mi to bardziej przyblizyc? A co do posta Tristana , to tej wartosci bezwzglednej mam sie pozbyc w tradycyjny sposob ? :) czy jakos inaczej ?:P :D
ODPOWIEDZ