Wierzchołki trókąta równoramiennego

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: limes123 »

Współrzędne wierzchołków trójkąta równoramiennego są liczbami całkowitymi. Wykaż, że kwadrat długości podstawy tego trójkąta jest liczbą całkowitą. Z góry dzięki za pomoc.
Pablo09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: 3 lis 2007, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nidzica
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 59 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: Pablo09 »

To będzie chyba tak:
niech punkty \(\displaystyle{ (a,b)}\) będą współrzędnymi wierzchołka A, a \(\displaystyle{ (c,d)}\) współrzędnymi wierzchołka B, przy czym \(\displaystyle{ a,b,c,d\in C}\)
\(\displaystyle{ |AB|= \sqrt{(a-c) ^{2} +(b-d) ^{2} }}\)
\(\displaystyle{ |AB| ^{2} =(a-c) ^{2}+(b-d) ^{2}}\)
Kwadrat róznicy dwóch liczb całkowitych jest liczbą całkowitą, czyli wyrażenie \(\displaystyle{ (a-c)^2+(b-d)^2}\) jest całkowite, co należało udowodnić.
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: limes123 »

Kurde mój błąd... Źle przepisałem zadanie. Ma być:
"Wykaż, że kwadrat długości podstawy tego trójkąta jest parzystą liczbą całkowitą". Ma ktoś na to pomysł?
Awatar użytkownika
Justka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, o 12:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 579 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: Justka »

Może w ten sposób:
Załóżmy że jest to trójkat ABC, gdzie BC to podstawa. Wierzchołek A ma współrzedne \(\displaystyle{ A=(x_A,y_A)}\). Odpowiednio wierchołki B i C otrzymujemy poprzez przesunięcie przez pewnien wektor \(\displaystyle{ \vec{AB}=[a,h] \vec{AC}=[-a,h]}\). Wiemy, że \(\displaystyle{ a,h C}\) (ponieważ wektor \(\displaystyle{ \vec{AB}}\) otrzymujemy odejmując od siebie odpowiednie wspórzedne punktów A i B \(\displaystyle{ \vec{AB}=[x_A-x_B, y_A-y_B]}\), a jak wiemy z zadania \(\displaystyle{ x_A,x_B,y_A,y_B C}\). Z wektorem AC postepujemy analogicznie) Zatem punkty B i C maa współrzedne:
\(\displaystyle{ B=(x_A+a, y_A+h) C=(x_A-a,y_A+h)}\). Czyli:
\(\displaystyle{ |BC|=\sqrt{[(x_A+a)-(x_A-a)]^2+[(y_A+h)-(y_A+h)]^2}=\sqrt{4a^2}=2a}\). A, że szukamy kwadratu podstawy to: \(\displaystyle{ |BC|^2=4a^2}\), a kwadrat liczby całkowitej pomnozonej przez 4 jest parzysta liczba całkowitą
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: limes123 »

Wszystko ładnie tylko czemu wyszło, że długość tej podstawy jest zawsze liczbą całkowitą? Wystarczy rozważyć trójkąt o współrzędnych A=(0;2),B=(2;0),C=(4;4) - jest równoramienny, a podstawa BC ma długość \(\displaystyle{ 2\sqrt2}\)
Awatar użytkownika
Justka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, o 12:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 579 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: Justka »

Racja! Na to nie zwróciłam uwagi.
Ale wymysliłam inny sposób. Nadal na wektorach. Przykład który przedstawiłam we wczesniejszym poscie odnosi sie tylko do trójkatów równoramiennych których podstawa jest równoległa do osi y lub x. Sa jeszcze dwa przypadki:
I.
\(\displaystyle{ a,b C}\)
Punkty B i C otrzymujemy poprzez przesuniecie o wektory: \(\displaystyle{ \vec{AB}=[a,b] \vec{AC}=[b,a]}\). Więc nasze punkty to: \(\displaystyle{ B=(x_A+a,y_A+b) C=(x_A+b, y_A+a)}\) Zatem:
\(\displaystyle{ |BC|=\sqrt{(a-b)^2+(b-a)^2}=\sqrt{2(a^2-2ab+b^2)} \iff |BC|^2=2(a-b)^2}\) A to napewno jest liczba parzysta całkowita.
II.
W nastepnym przypadku kolejne wektory wyglądaja nastepująco: \(\displaystyle{ \vec{AB}=[a,b] \vec{AC}=[-b,-a] \iff B=(x_A+a,y_A+b) C=(x_A-b,y_A-a)\\
|BC|=\sqrt{(a+b)^2+(a+b)^2}=\sqrt{2(a+b)^2} \iff |BC|^2=2(a+b)^2}\)
.
Co także jest liczbą parzysta całkowitą.
Nie jestem do końca pewna tego rozwiązania, ale nic innego nie przychodzi mi juz do głowy
P.S Skąd masz takie fajne zadanko?
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: limes123 »

Dobra teraz (przynajmniej dla mnie) ok. Dzięki:D wszyscy się pytają skąd zadania biorę:P To jest akurat z www,skm,katowice,pl . Ogólnie dość ciekawa ta geometria tam jest.
amadeuszi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 29 lip 2012, o 13:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice/Czeladź
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 2 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: amadeuszi »

A co powiecie na takie rozumowanie:
Bez straty ogólności załóżmy, że \(\displaystyle{ AB}\) to podstawa
Bez straty ogólności przekształćmy izometrycznie tak aby podstawa \(\displaystyle{ AB}\) była na osi \(\displaystyle{ OX}\)i punkt \(\displaystyle{ A=(0,0)}\)
wtedy punkt \(\displaystyle{ B=(2n,0)}\) lub \(\displaystyle{ B=(2n+1,0)}\) dla \(\displaystyle{ n \in \mathbb{Z}}\)
wysokość spuszczona z wierzchołka \(\displaystyle{ C=|CD|}\)
\(\displaystyle{ C=(x_{d},y_{2})}\) ; \(\displaystyle{ D=(x_{d},0)}\)
punkt \(\displaystyle{ D}\) dzieli podstawę na dwie równe części, więc
\(\displaystyle{ x_{d}\not\in \mathbb{Z}}\) dla \(\displaystyle{ B=(2n+1,0)}\)
\(\displaystyle{ x_{d} \in \mathbb{Z}}\) dla \(\displaystyle{ B=(2n,0)}\)
Co należało udowodnić

-- 1 lis 2012, o 00:36 --

Czy mógłby ktoś sprawdzić moje rozumowanie?

-- 1 lis 2012, o 00:49 --

Jakby komuśnie chciało się szukać treści to wkejam ją tu:

Współrzędne wierzchołków trójkąta równoramiennego są liczbami całkowitymi. Wykaż, że kwadrat długości podstawy tego trójkąta jest liczbą parzystą
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: timon92 »

amadeuszi pisze:A co powiecie na takie rozumowanie:
Bez straty ogólności załóżmy, że AB to podstawa
Bez straty ogólności przekształćmy izometrycznie tak aby podstawa AB była na osi OXi punkt A=(0,0)
wtedy punkt \(\displaystyle{ B=(2n,0)}\) lub \(\displaystyle{ B=(2n+1,0)}\) dla \(\displaystyle{ n \in \mathbb{Z}}\)
...
po tej izometrii B nie musi mieć współrzędnych całkowitych
amadeuszi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 29 lip 2012, o 13:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice/Czeladź
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 2 razy

Wierzchołki trókąta równoramiennego

Post autor: amadeuszi »

Fakycznie, a mogłoby być tak:
Przyjmijmy bez straty ogólności, że \(\displaystyle{ AB}\) jest podstawą i \(\displaystyle{ A=(0,0)}\)
Wtedy \(\displaystyle{ B=(2m,2n)}\) lub \(\displaystyle{ B=(2m+1,2n+1)}\) lub \(\displaystyle{ B=(2m+1,2n)}\) lub \(\displaystyle{ B=(2m,2n+1)}\)
\(\displaystyle{ |CD|}\) jest wysokością,
dla \(\displaystyle{ B=(2m,2n+1)}\) ; \(\displaystyle{ D=(m,n+\frac{1}{2})}\) , \(\displaystyle{ m,n \in \mathbb{Z}}\)
wektor prostopadły do wektora \(\displaystyle{ \vec{AD}}\)to wektor \(\displaystyle{ \vec{DC}=a \cdot [-n-\frac{1}{2},m]}\) , i tu nie wiem czy \(\displaystyle{ a \in \mathbb{R}}\) ale to chyba nie ważne.
Punkt \(\displaystyle{ C=D+ \vec{DC}=[m-(n+\frac{1}{2}) \cdot a,n+\frac{1}{2}+m \cdot a]}\)
nie ma tekiej liczby \(\displaystyle{ a}\), żeby \(\displaystyle{ m-(n+\frac{1}{2}) \cdot a}\) i \(\displaystyle{ n+\frac{1}{2}+m \cdot a}\) należało do całkowitych. Dochodzimy analogicznie do tego dla \(\displaystyle{ B=(2m+1,2n)}\). Sprawdzamy pozostałe. Popzostałe działają, co należało udowodnić.
A jak to rozwiązanie?

-- 1 lis 2012, o 23:14 --

A mógłby ktoś wkleić poprawnie rozwiązane, ponieważ wydaje mi się, że rozwiązanie Justki ma taką usterkę że zakłada, że podstawa jest prostopadła do osi\(\displaystyle{ OX}\) lub osi \(\displaystyle{ OY}\)-- 3 lis 2012, o 17:50 --up
ODPOWIEDZ