Pozostałe wierzchołki trójkąta

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
TEDEK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 10 sty 2008, o 17:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tbg

Pozostałe wierzchołki trójkąta

Post autor: TEDEK »

Mam problem z zadaniem... może jest ktoś tak dobry..

W trójkąt równoboczny ABC wpisano okrąg o środku w punkcie S(3,-1). Wiedząc, że C(1,-3), wyznacz współrzędne pozostałych wierzchołków tego trójkąta.
Ciri123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 6 kwie 2008, o 00:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Pozostałe wierzchołki trójkąta

Post autor: Ciri123 »

Ja bym się za to zabrała tak:

Pierwsze policzyłabym odległośc między punkatami S i C - ponieważ jest to trójkąt równoboczny to wiadomo, że ta odległość jest równa \(\displaystyle{ \frac{2}{3}h}\) - z tego mogę wyliczyć ile wynosi h. Jak już mam h to mogę obliczyć długość boku trójkąta ze wzoru \(\displaystyle{ h= \frac{a \sqrt{3} }{2}}\)

Teraz wyznaczyłabym równanie prostej przechodzącej przez punkty A i C. Na tej prostej wyznaczę punkt odległy o h od punktu C. Wyznaczę prostą prostopadłą do tej którą już mam przechodzącą przez ten punkt. No i potem wyznaczę dwa punkty odległe od punktu przecięcia się tych prostych o \(\displaystyle{ \frac{1}{2} a}\) leżące na prostej prostopadłej do tej przechodzącej przez punkty AC

Bardzo możliwe, że da sięto zrobic krócej i prościej - ale to pierwszy pomysł jaki mi przyszedl do głowy
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Pozostałe wierzchołki trójkąta

Post autor: JankoS »

TEDEK pisze:Mam problem z zadaniem... może jest ktoś tak dobry..

W trójkąt równoboczny ABC wpisano okrąg o środku w punkcie S(3,-1). Wiedząc, że C(1,-3), wyznacz współrzędne pozostałych wierzchołków tego trójkąta.
Próbowałem zrobić na liczbach, ale ciągle w którymś miejscu się mylę.
Oznaczam D spodek wysokości h opuszczonej z C.
Z własności trójkąta rówwnoboczneg R=CS=2/3h. Stąd wyznaczam współrz. D i długość wysokości h, a następnie boku a. Wektor DA jest prostopadły do CD (ich iloczyn skalarny =0) idługość AD=1/2 długości boku a. Stąd wyznaczam współrzędne A (i chyba B).
ODPOWIEDZ