wyznaczenie współrzednych punktu.. troche trudne

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
miles20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 lip 2005, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

wyznaczenie współrzednych punktu.. troche trudne

Post autor: miles20 »

w zasadzie jest to zadanie z optyki ale z optyki jest tam do wykorzystania tylko jeden wzór : tzn. n1*sin(alfa) = n2*sin(beta) czyli prawo zalamania światła.. reszta to matematyka . Chodzi mi o wyprowadzenie takiego wzorku: potrzebuje wyznaczyc współrzedne punktu A(x,y) i kąt .. wszystko widoczne jest na rysunku, oto link:



bede wdzieczny za wskazówki .. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mersenne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1010
Rejestracja: 27 cze 2005, o 23:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bytom/Katowice
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 303 razy

wyznaczenie współrzednych punktu.. troche trudne

Post autor: Mersenne »

Witam
Napisałeś, że znasz współrzędne punktu \(\displaystyle{ P=(x,y)}\) , kąt \(\displaystyle{ \gamma}\) , promień krzywizny \(\displaystyle{ R}\) , odległość \(\displaystyle{ |PS|}\) oraz współczynniki załamania światła \(\displaystyle{ n_{1}}\) i \(\displaystyle{ n_{2}}\). Czy mam rozumieć, że traktujemy je już jako dane, czy znasz jeszcze ich wartości ?
miles20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 lip 2005, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

wyznaczenie współrzednych punktu.. troche trudne

Post autor: miles20 »

tak, te wartosci sa dane .. tzn. bede mogl je modyfikowac dowolnie.. wiec che uzyskac taki ogólny wzór.. zaproponowano mi taki sposób wyznaczania szukanej współrzednej:

Z P(x;y) oblicz wspolrzedne punktu O(xo;yo) lezy on na tej samej prostej ( poziomej) i jest oddalony o odleglosc R+PS
Nastepnie mozesz obliczyc rownanie okregu.
Dalej obliczasz prosta PA ktora jest nachylona pod katem γ i przechodzaca przez punkt P.
Obliczasz punkt przeciecia okregu i tej prostej.
Otrzymujesz punkt A(x1;y1).
Obliczasz rownanie prostej OA.
Oblicz kat miedzy prosta PA i OA. to jest twoj kat α
Twoj kat w punkcie A ( duzy trojkat ) to 180-α+β=180-γ-δ.
Kat β obliczysz z twierdzenia zalamania.
Kat δ=α-β-γ

jesli masz chec i troszke czasu to zapraszam.. na forum tam dokladniej opisałem moj problem.. hmm.. teraz to forum chyba jest nieczynne ale za godzinke chyba powinno byc ok.. pozdrawiam

[ Dodano: Sob Lip 09, 2005 9:32 am ]
cos wykombinowalem tylko nie wiem czy dobrze..wszystkie wzory wedlug rysunku jaki przedstawilem:

najpierw oznaczenia: D=PS+R, P(xo,yo), A(x1,y1), O(x,y)

1.Z P(x;y) wyznaczam wspolrzedne punktu O(x,y) lezy on na tej samej prostej ( poziomej) i jest oddalony o odleglosc D czyli PS + R
-czyli wspolrzedne sa takie O(D,yo)

2.zatem rownanie okregu wyglada nastepujaco:
(x-D)^2 +(y-yo)^2= R^2

3. obliczam rownanie prostej PA ktora jest nachylona pod katem γ i przechodzaca przez punkt P:
m=tgγ - wspolczynnik kierunkowy y=yo+m(x-xo)

4. Obliczam punkt przeciecia okregu i tej prostej:
podstawiam równanie prostej PA do rownania okregu i otrzymuje rownanie kwadratowe o wspolczynnikach:
A=m^2+1
B=2(m^2*xo+D)
C=D^2+m^2*xo^2-R^2

obliczam pierwiastki rownania .. tutaj liczy juz komputer i wychodza mi dziwne wyniki.. i tutaj stoje..

5. Jak juz mam punkt A(x1,y1) obliczam rownanie prostej OA:
y-yo=[(y1-yo)/(x1-xo)]*(x-xo)

6. obliczam kat α miedzy prostymi PA i OA:
tgα= (m-k)/(1+m*k) - wartosc bezwzgledna z tego

7. potem obliczam z prawa zalamania nosinα=n1sinβ
i δ=α-β-γ

chyba ze moze cos pomylilem?...pomocy..
ODPOWIEDZ