Współrzędne geograficzne, a katezjańskie

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Współrzędne geograficzne, a katezjańskie

Post autor: Tristan »

Jak punkt (1,1,0) zapisać za pomocą współrzędnych geograficznych? Ogólniej, jaka jest metoda na dowolny punkt (x,y,z)?
Z góry dzięki za pomoc.
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Współrzędne geograficzne, a katezjańskie

Post autor: soku11 »

Przeczytaj ten artykul:
... eod-GK.htm

Albo to:


Nie wiem czy dokladnie o to chodzilo, ale nikt nie odpowiadada POZDRO
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Współrzędne geograficzne, a katezjańskie

Post autor: Rogal »

Współrzędne geograficzne, czyli masz na myśli trójwymiarowy biegunowy układ współrzędnych, czy może cuś innego?
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Współrzędne geograficzne, a katezjańskie

Post autor: Tristan »

Problem jest w tym, że dostałem do zrobienia zadanie, ale bez definicji. Zadałem pytającego o definicję niedawno, bo tak bez sensu się tylko domyślać. Gdy już będę ją znać, to się z Wami podzielę
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Współrzędne geograficzne, a katezjańskie

Post autor: Rogal »

Najprawdopodobniej chodzi o takie cuś, co jest prawie kulą jak Ziemia : )
W takim razie promień mamy stały i musimy znaleźć dwa kąty, historycznie nazywane długością i szerokością geograficzną. Aby je znaleźć wykonujemy dwa przekroje (będę stosował nazwy geograficzne, bo tak jest wygodniej): przez południk, na którym leży nasz punkt i przez równik (czyli umowny równoleżnik będący długością okręgu koła wielkiego tej kuli). Częścią wspólną obu przekrojów jest odcinek. Teraz długością geograficzną nazywamy kąt płaski skierowany od podobnego odcinka, który jest częścią wspólną przekroju przez równik i przez południk zerowy (czyli znowuż jakiś umowny południk) do naszego odcinka.
Następnie do naszego punktu prowadzimy odcinek ze środka kuli i kąt płaski skierowany między naszym odcinkiem a tym, który poprowadziliśmy jest szukaną szerokością geograficzną.
Wiem wiem, zawile to jest, ale ja nie umiem tłumaczyć geografii i geometrii, a już na pewno nie obu w jednym ;p
ODPOWIEDZ