rzut punktu na płaszczyznę

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: wero0 »

Wyznaczyć:
a) rzut punktu \(\displaystyle{ (0;3;3)}\) na płaszczyznę \(\displaystyle{ 2x+3y-z+1=0}\)
b) rzut punktu \(\displaystyle{ (1;0;-2)}\) na prostą \(\displaystyle{ x+y-2z=0, x-y+3=0}\)
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2020, o 15:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: Jan Kraszewski »

No i z czym masz problem?

JK
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: wero0 »

skoro dodałam post to najwidoczniej ze wszystkim, wykłady online na mojej uczelni nie istnieją, zadania trzeba odesłać, a nie wiem nawet od czego zacząć, więc jeśli ktoś tutaj może mi pomóc to o tą pomoc proszę
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: Jan Kraszewski »

To na początek proponuję lekturę:

Kod: Zaznacz cały

http://www.math.uni.wroc.pl/sites/default/files/skrypt_al2.pdf
.

Np. w a) musisz wyznaczyć prostą prostopadłą do płaszczyzny przechodzącą przez dany punkt. Punkt wspólny tej prostej i płaszczyzny to szukany punkt. A prostą wyznaczysz korzystając z tego, że wektor normalny płaszczyzny jest równocześnie wektorem generującym tę prostą.

Ogólnie zawsze warto wyobrazić sobie tę sytuację, żeby nie pozostać na poziomie manipulowania znaczkami. To w końcu geometria.

JK
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: wero0 »

Jan Kraszewski pisze: 21 kwie 2020, o 15:55 To na początek proponuję lekturę:

Kod: Zaznacz cały

http://www.math.uni.wroc.pl/sites/default/files/skrypt_al2.pdf
.

Np. w a) musisz wyznaczyć prostą prostopadłą do płaszczyzny przechodzącą przez dany punkt. Punkt wspólny tej prostej i płaszczyzny to szukany punkt. A prostą wyznaczysz korzystając z tego, że wektor normalny płaszczyzny jest równocześnie wektorem generującym tę prostą.

JK
wyznaczyłam prostą prostopadłą, podstawiłam do równania prostej przechodzącego przez podany punkt, znalazłam punkt wspólny prostej i płaszczyzny, podstawiłam do równania płaszczyzny, by wyliczyć parametr, a później znowu do punktu wspólnego i wychodzi mi źle. Mój wynik to \(\displaystyle{ x= -\frac{6}{7}}\), \(\displaystyle{ y= \frac{12}{7}}\) i \(\displaystyle{ z= \frac{24}{7}}\), co zupełnie nie zgadza się z odpowiedziami. I teraz nie wiem - błąd w obliczeniach, czy da się coś zrobic z wynikiem, by przekształcić go do postaci \(\displaystyle{ (-1; \frac{3}{2}; \frac{7}{2})}\) (tak jest w odpowiedziach).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: Jan Kraszewski »

wero0 pisze: 21 kwie 2020, o 16:06wyznaczyłam prostą prostopadłą, podstawiłam do równania prostej przechodzącego przez podany punkt, znalazłam punkt wspólny prostej i płaszczyzny, podstawiłam do równania płaszczyzny, by wyliczyć parametr, a później znowu do punktu wspólnego i wychodzi mi źle.
Może pokaż rachunki, wtedy zobaczymy, czy robisz źle, czy po prosu pomyliłaś się w rachunkach. Bo np. nie bardzo wiem, o jakim parametrze mówisz.

JK
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: JHN »

wero0 pisze: 21 kwie 2020, o 14:58 Wyznaczyć:
a) rzut punktu \(\displaystyle{ A=(0;3;3)}\) na płaszczyznę \(\displaystyle{ \pi: 2x+3y-z+1=0}\)
\(\displaystyle{ \pi :2x+3y-z+1=0}\)
Tak, jak sugerował JK
\(\displaystyle{ \vec{N_\pi}=[2,3,-1]=\vec{v_l}}\)
postać parametryczna \(\displaystyle{ l}\)
\(\displaystyle{ l: \begin{cases} x=0+2t\\ y=3+3t\\ z=3-t\end{cases} \wedge t\in\RR}\)
\(\displaystyle{ A'\in\pi}\), zatem
\(\displaystyle{ 2\cdot 2t+3\cdot(3+3t)-(3-t)+1=0}\)
\(\displaystyle{ t=-\frac{1}{2}}\)
odp:
\(\displaystyle{ A'\left(-1,\ \frac{3}{2},\ \frac{7}{2}\right)}\)

Pozdrawiam
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: wero0 »

dziękuję pięknie, już widzę, gdzie popełniałam błąd, jednak nie rozumiem czemu na końcu, podstawiając do wzoru, dodajemy 1? Wzór ogólny to \(\displaystyle{ A_x+B_y+C_z+1}\)?

I może małe naprowadzenie, jak zabrać się za przykład b...
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: JHN »

wero0 pisze: 21 kwie 2020, o 21:09 Wzór ogólny to \(\displaystyle{ A_x+B_y+C_z+1}\)?
Nie! $$Ax+By+Cz+D=0$$
wero0 pisze: 21 kwie 2020, o 21:09 I może małe naprowadzenie, jak zabrać się za przykład b...
-) Przeprowadź prostą z postaci krawędziowej w postać parametryczną.
-) iloczyn skalarny wektora rozpinającego prostą i \(\displaystyle{ \vec{AA'}}\) musi być zerem

Pozdrawiam
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: wero0 »

-) Przeprowadź prostą z postaci krawędziowej w postać parametryczną.
-) iloczyn skalarny wektora rozpinającego prostą i \(\displaystyle{ \vec{AA'}}\) musi być zerem
już wywnioskowałam skąd wzięła się jedynka!
a tutaj, sprowadzając do postaci parametrycznej, ma to wyglądać tak: \(\displaystyle{ \frac{x+y-2z}{1}= \frac{x-y+3}{-2}}\)?
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2020, o 23:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: JHN »

wero0 pisze: 21 kwie 2020, o 14:58 b) rzut punktu \(\displaystyle{ (1;0;-2)}\) na prostą \(\displaystyle{ x+y-2z=0, x-y+3=0}\)
wero0 pisze: 21 kwie 2020, o 21:30 ...sprowadzając do postaci parametrycznej, ma to wyglądać tak: \(\displaystyle{ \frac{x+y-2z}{1}= \frac{x-y+3}{-2}}\)?
Masz pomysły...

\(\displaystyle{ \vec{v_l}=[1,1,-2]\times[1,-1,0]=\cdots}\)
np. \(\displaystyle{ \left(0,3,\frac{3}{2}\right)\in l}\)
postać parametryczna:
\(\displaystyle{ l: \begin{cases} x=0+t\cdot x_v\\y=3+t\cdot y_v\\z=\frac{3}{2}+t\cdot z_v \end{cases} \wedge t\in\RR}\)
....

Pozdrawiam
PS. Bez spotkania ze skryptem nic z tego nie będzie
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: wero0 »

JHN pisze: 21 kwie 2020, o 22:45
wero0 pisze: 21 kwie 2020, o 14:58 b) rzut punktu \(\displaystyle{ (1;0;-2)}\) na prostą \(\displaystyle{ x+y-2z=0, x-y+3=0}\)
wero0 pisze: 21 kwie 2020, o 21:30 ...sprowadzając do postaci parametrycznej, ma to wyglądać tak: \(\displaystyle{ \frac{x+y-2z}{1}= \frac{x-y+3}{-2}}\)?
Masz pomysły...

\(\displaystyle{ \vec{v_l}=[1,1,-2]\times[1,-1,0]=\cdots}\)
np. \(\displaystyle{ \left(0,3,\frac{3}{2}\right)\in l}\)
postać parametryczna:
\(\displaystyle{ l: \begin{cases} x=0+t\cdot x_v\\y=3+t\cdot y_v\\z=\frac{3}{2}+t\cdot z_v \end{cases} \wedge t\in\RR}\)
....

Pozdrawiam
PS. Bez spotkania ze skryptem nic z tego nie będzie
dla mnie już to co jest napisane w skrypcie jest kompletnie niezrozumiałe... Możesz mi ten przykład B wyjaśnić jakoś prościej, mniej matematycznie? :(
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: JHN »

Trudno mało matematycznie opowiadać o geometrii analitycznej w przestrzeni... Przyda się odrobina Twojej wyobraźni.

Masz podane równania dwóch płaszczyzn, które przecinają się wzdłuż pewnej prostej - to tzw. równanie krawędziowe. Wektory normalne do tych płaszczyzn są prostopadłe do wektora rozpinającego prostą (potrzebny do postaci parametrycznej)
Zatem iloczyn wektorowy wektorów normalnych wyznaczy ten wektor
\(\displaystyle{ \vec{v_l}=[1,1,-2]\times[1,-1,0]=[-2,-2,-2]}\)
do obu płaszczyzn należy np. \(\displaystyle{ \left(0,3,\frac{3}{2}\right)}\), czyli należy do szukanej prostej.
Zatem postać parametryczna:
\(\displaystyle{ l: \begin{cases} x=0-2t\\y=3-2t\\z=\frac{3}{2}-2t \end{cases} \wedge t\in\RR}\)
Do tej prostej, dla pewnego parametru \(\displaystyle{ t}\) należy punkt \(\displaystyle{ A'}\) - rzut prostokątny punktu \(\displaystyle{ A}\), zatem wektor \(\displaystyle{ \vec{AA'}=\left[-2t-1,3-2t-0,\frac{3}{2}-2t+2\right]}\) musi być prostopadły do prostej, w szczególności do wektora \(\displaystyle{ \vec{v_l}}\)
Ostateczne rozstrzygnięcie przyniesie
\(\displaystyle{ \left[-2t-1,3-2t,\frac{7}{2}-2t\right]\circ[-2,-2,-2]=0\iff 4t+2-6+4t-7+4t=0}\)
Skoro \(\displaystyle{ t=\frac{11}{12}}\), to \(\displaystyle{ A': \begin{cases} x=0-2\cdot\frac{11}{12}\\y=3-2\cdot\frac{11}{12}\\z=\frac{3}{2}-2\cdot\frac{11}{12} \end{cases}}\)

Rachunki do sprawdzenia!
Pozdrawiam
PS.
Matematyka jest jak kobieta - nie trzeba Jej rozumieć, wystarczy nauczyć się z Nią żyć!
A jak nie przeznaczysz Jej wystarczająco dużo czasu - odejdzie!!

[edited] ups... nie bierz komentarza zbytnio do siebie
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: rzut punktu na płaszczyznę

Post autor: wero0 »

JHN pisze: 22 kwie 2020, o 14:20 Trudno mało matematycznie opowiadać o geometrii analitycznej w przestrzeni... Przyda się odrobina Twojej wyobraźni.

Masz podane równania dwóch płaszczyzn, które przecinają się wzdłuż pewnej prostej - to tzw. równanie krawędziowe. Wektory normalne do tych płaszczyzn są prostopadłe do wektora rozpinającego prostą (potrzebny do postaci parametrycznej)
Zatem iloczyn wektorowy wektorów normalnych wyznaczy ten wektor
\(\displaystyle{ \vec{v_l}=[1,1,-2]\times[1,-1,0]=[-2,-2,-2]}\)
do obu płaszczyzn należy np. \(\displaystyle{ \left(0,3,\frac{3}{2}\right)}\), czyli należy do szukanej prostej.
Zatem postać parametryczna:
\(\displaystyle{ l: \begin{cases} x=0-2t\\y=3-2t\\z=\frac{3}{2}-2t \end{cases} \wedge t\in\RR}\)
Do tej prostej, dla pewnego parametru \(\displaystyle{ t}\) należy punkt \(\displaystyle{ A'}\) - rzut prostokątny punktu \(\displaystyle{ A}\), zatem wektor \(\displaystyle{ \vec{AA'}=\left[-2t-1,3-2t-0,\frac{3}{2}-2t+2\right]}\) musi być prostopadły do prostej, w szczególności do wektora \(\displaystyle{ \vec{v_l}}\)
Ostateczne rozstrzygnięcie przyniesie
\(\displaystyle{ \left[-2t-1,3-2t,\frac{7}{2}-2t\right]\circ[-2,-2,-2]=0\iff 4t+2-6+4t-7+4t=0}\)
Skoro \(\displaystyle{ t=\frac{11}{12}}\), to \(\displaystyle{ A': \begin{cases} x=0-2\cdot\frac{11}{12}\\y=3-2\cdot\frac{11}{12}\\z=\frac{3}{2}-2\cdot\frac{11}{12} \end{cases}}\)

Rachunki do sprawdzenia!
Pozdrawiam
PS.
Matematyka jest jak kobieta - nie trzeba Jej rozumieć, wystarczy nauczyć się z Nią żyć!
A jak nie przeznaczysz Jej wystarczająco dużo czasu - odejdzie!!

[edited] ups... nie bierz komentarza zbytnio do siebie
Dziękuję za piękne wytłumaczenie, bardzo się przydało i będę korzystać również przy innych zadaniach, a co do matematyki to ostatnio zapieram się rękami i nogami żeby tylko ode mnie nie odeszła :)
Pozdrawiam również
ODPOWIEDZ