wierzchołki trójkąta równoramiennego

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: wierzchołki trójkąta równoramiennego

Post autor: wero0 »

piasek101 pisze: 21 kwie 2020, o 20:14 O jesteś.
Tak.
6) Prosta \(\displaystyle{ AB}\) równoległa do ostatniej idąca przez \(\displaystyle{ (4;6)}\) ?
przerwa od nauki musiała być :)
wychodzi mi, że prosta ma równanie \(\displaystyle{ y= \frac{3}{2}x+4}\), chociaż prawdę mówiąc nie rozumiem czemu jest nazwana \(\displaystyle{ AB}\), skoro taka już istnieje i ma inny wzór...
Możliwe, że ja źle to sobie wyobrażam i rysuje, dlatego nie umiem "zobaczyć" o co chodzi, ale coś liczę i wyniki są dobre!
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: wierzchołki trójkąta równoramiennego

Post autor: piasek101 »

Moja pomyłka, sorki - nie AB a \(\displaystyle{ AC}\). (poprawię w poprzednim,[edit] już nie mogę)
To ją podam : \(\displaystyle{ y=1,5x}\).

Na koniec jej punkty wspólne z danymi z zadania.
Wychodzą takie jak w odpowiedzi : \(\displaystyle{ A(2;3)}\) ten z prostą (*); \(\displaystyle{ C(0;0)}\) ten z (**).

I informacja : nic nie obliczałem, zrobiłem w miarę dokładny szkic (papier w kratkę), wpadłem na sposób rozwiązania - trochę trzeba napisać dlaczego (podobieństwo jakichś trójkątów - kąty) proste \(\displaystyle{ AC}\) i \(\displaystyle{ A_1C_1}\) są równoległe - i na szkicu było widać jakie mają wyjść poszczególne wyniki.
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: wierzchołki trójkąta równoramiennego

Post autor: wero0 »

piasek101 pisze: 21 kwie 2020, o 21:25 Moja pomyłka, sorki - nie AB a \(\displaystyle{ AC}\). (poprawię w poprzednim,[edit] już nie mogę)
To ją podam : \(\displaystyle{ y=1,5x}\).

Na koniec jej punkty wspólne z danymi z zadania.
Wychodzą takie jak w odpowiedzi : \(\displaystyle{ A(2;3)}\) ten z prostą (*); \(\displaystyle{ C(0;0)}\) ten z (**).

I informacja : nic nie obliczałem, zrobiłem w miarę dokładny szkic (papier w kratkę), wpadłem na sposób rozwiązania - trochę trzeba napisać dlaczego (podobieństwo jakichś trójkątów - kąty) proste \(\displaystyle{ AC}\) i \(\displaystyle{ A_1C_1}\) są równoległe - i na szkicu było widać jakie mają wyjść poszczególne wyniki.
skąd się wzięła nagle prosta \(\displaystyle{ y=1,5x}\)??
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: wierzchołki trójkąta równoramiennego

Post autor: piasek101 »

Prosta \(\displaystyle{ AC}\) (patrz mój pierwszy post) jest równoległa do prostej \(\displaystyle{ A_1C_1}\) (tę już mamy) i przechodzi przez dany punkt \(\displaystyle{ (4;6)}\).
Cała dotychczasowa praca właśnie była po to aby ją zdobyć - bo to ona bezpośrednio wyznacza szukane wierzchołki A i C.

Ps. Odpowiadasz, jednocześnie, w dwóch wątkach - to nie pomaga.
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: wierzchołki trójkąta równoramiennego

Post autor: wero0 »

piasek101 pisze: 21 kwie 2020, o 21:42 Prosta \(\displaystyle{ AC}\) (patrz mój pierwszy post) jest równoległa do prostej \(\displaystyle{ A_1C_1}\) (tę już mamy) i przechodzi przez dany punkt \(\displaystyle{ (4;6)}\).
Cała dotychczasowa praca właśnie była po to aby ją zdobyć - bo to ona bezpośrednio wyznacza szukane wierzchołki A i C.

Ps. Odpowiadasz, jednocześnie, w dwóch wątkach - to nie pomaga.

Przepraszam, mam dużo zadań, a mało czasu;)

Możesz mi dokładnie rozpisać skąd ona się wzięła, bo zatrzymałam się na prostej \(\displaystyle{ y= \frac{3}{2}x+4}\), która po rozwiązaniu układu równań z pozostałymi prostymi odpowiadającymi bokom nie daje zupełnie żadnego rozwiązania...
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: wierzchołki trójkąta równoramiennego

Post autor: piasek101 »

Znasz prostą \(\displaystyle{ A_1C_1}\) (sam ją podałeś) \(\displaystyle{ y=1,5x+5}\).

Prosta \(\displaystyle{ AC}\) jest do niej równoległa, czyli to \(\displaystyle{ y=1,5x+b}\), ale idzie przez punkt \(\displaystyle{ (4;6)}\).
Zatem \(\displaystyle{ b=0}\); i mamy \(\displaystyle{ y=1,5x}\).

Z układu (albo z oczu) \(\displaystyle{ y=1,5x}\) oraz \(\displaystyle{ y=\frac{2}{3}x}\) mamy punkt \(\displaystyle{ C(0;0)}\).
Z układu \(\displaystyle{ y=1,5x}\) oraz \(\displaystyle{ y=-x+5}\) jest \(\displaystyle{ A(2;3)}\).
wero0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwie 2020, o 10:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: wierzchołki trójkąta równoramiennego

Post autor: wero0 »

piasek101 pisze: 21 kwie 2020, o 22:00 Znasz prostą \(\displaystyle{ A_1C_1}\) (sam ją podałeś) \(\displaystyle{ y=1,5x+5}\).

Prosta \(\displaystyle{ AC}\) jest do niej równoległa, czyli to \(\displaystyle{ y=1,5x+b}\), ale idzie przez punkt \(\displaystyle{ (4;6)}\).
Zatem \(\displaystyle{ b=0}\); i mamy \(\displaystyle{ y=1,5x}\).

Z układu (albo z oczu) \(\displaystyle{ y=1,5x}\) oraz \(\displaystyle{ y=\frac{2}{3}x}\) mamy punkt \(\displaystyle{ C(0;0)}\).
Z układu \(\displaystyle{ y=1,5x}\) oraz \(\displaystyle{ y=-x+5}\) jest \(\displaystyle{ A(2;3)}\).
i wszystko jasne, za późna godzina już dla mnie, pięknie dziękuję za pomoc! <3
ODPOWIEDZ