Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
qrk1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2 kwie 2020, o 14:27
Płeć: Mężczyzna
wiek: 24
Podziękował: 2 razy

Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: qrk1 »

Witajcie !
Przychodzę do was z problemem. Mianowicie mam do udowodnienia Twierdzenie Sinusów. Problem w tym ,że dowód mam według polecenia wykonać:
Korzystając z właśności iloczynu wektorowego.
Dane mam tylko,że \(\displaystyle{ \vec{a} + \vec{b} + \vec{c} =0}\) No i oczywiście tw sinusów:
\(\displaystyle{ \frac{a}{\sin \alpha } =\frac{a}{\sin \beta } =\frac{c}{\sin y } }\) gdzie \(\displaystyle{ \alpha , \beta }\) oraz \(\displaystyle{ y}\) są odpowiednimi kątami tego trójkąta.
Problem polega na tym,że kompletnie nie wiem jak się za to zadanie w ogóle zabrać :/ Wiem ,że chodzi o wykorzystanie iloczynu wektorowego \(\displaystyle{ |a|\cdot|b|\cdot\sin \alpha }\) Tylko co dalej ? Czy ktoś jest w stanie pomóc / cokolwiek podpowiedziec ?
Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuje każdemu, kto w jakikolwiek sposób pomoże ! :D
Ostatnio zmieniony 2 kwie 2020, o 15:16 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Symbol mnożenia to \cdot. Poprawa wiadomości: w ogóle.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: a4karo »

Wsk: uzasadnij, że \(\displaystyle{ |\vec{a}\times\vec{c}|=|\vec{b}\times\vec{c}|}\)
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ \vec{a} + \vec{b} + \vec{c} = \vec{0} \ \ (1) }\)

Z równości \(\displaystyle{ (1) }\) i z własności iloczynu wektorowego

\(\displaystyle{ \vec{a} \times \vec{a} + \vec{a}\times \vec{b} +\vec{a}\times \vec{c} = \vec{0} }\)

\(\displaystyle{ \vec{a}\times \vec{b} = \vec{c}\times \vec{a} }\)

Podobnie

\(\displaystyle{ \vec{b}\times \vec{c} = \vec{c} \times \vec{a} }\)

Stąd

\(\displaystyle{ \vec{a}\times \vec{b} = \vec{b}\times \vec{c} = \vec{c}\times \vec{a} }\)

\(\displaystyle{ |\vec{a}\times \vec{b} | = |\vec{b}\times \vec{c}| = |\vec{c}\times \vec{a}| }\)

\(\displaystyle{ |\vec{a}||\vec{b}|\sin(\gamma) = |\vec{b}||\vec{c}|\sin(\alpha ) = |\vec{c}||\vec{a}|\sin(\beta) \ \ (2)
}\)


Dzielimy równości \(\displaystyle{ (2) }\) przez iloczyn \(\displaystyle{ \vec{a}\cdot \vec{b}\cdot \vec{c} }\)

\(\displaystyle{ \frac{\sin(\gamma)}{|\vec{c}|} = \frac{\sin(\alpha)}{|\vec{a}|} = \frac{\sin(\beta)}{|\vec{b}|} \ \ (3)}\).

Odwracając równości \(\displaystyle{ (3) }\) dowodzimy twierdzenie sinususów (Snelliusa).
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: a4karo »

Brawo!!! Pięknie... Śliczny gotowiec (choć z błedem)

Szkoda, że autorowi nie dałeś szansy pomyślenia nad wskazówką.

Swoją drogą ciekawe czym jest iloczyn \(\displaystyle{ \vec{a}\cdot \vec{b}\cdot \vec{c} }\) przez który chcesz podzielić to wyrażenie?

Inna sprawa, że uzasadnienie równości długości iloczynów wektorowych jest skomplikowane. Wystarczy powołać się na fakt, że ta długość jest równa polu równoległoboku rozpiętego przez wektory, a to równa się podwojonemu polu trójkąta - stąd równość.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: janusz47 »

Gdzie jest błąd? Mój sędzio?
Zawsze możemy podzielić równość przez iloczyn trzech liczb \(\displaystyle{ |\vec{a}|\cdot |\vec{b}|\cdot |\vec{c}|. }\)
qrk1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2 kwie 2020, o 14:27
Płeć: Mężczyzna
wiek: 24
Podziękował: 2 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: qrk1 »

Bardzo dziękuje Panowie za odpowiedzi !
Pierwsza podpowiedzieć już duzo mi dała i w sumie doliczyłem zadanie bez odczytania "gotowca" - za którego też bardzo dziękuje - mogłem sprawdzić i porównać odpowiedzi ! :)
Temat do zamknięcia
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 16:46Zawsze możemy podzielić równość przez iloczyn trzech liczb \(\displaystyle{ |\vec{a}|\cdot |\vec{b}|\cdot |\vec{c}|. }\)
janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 16:08Dzielimy równości \(\displaystyle{ (2) }\) przez iloczyn \(\displaystyle{ \vec{a}\cdot \vec{b}\cdot \vec{c} }\)
JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: a4karo »

Jan Kraszewski pisze: 2 kwie 2020, o 18:52
janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 16:46Zawsze możemy podzielić równość przez iloczyn trzech liczb \(\displaystyle{ |\vec{a}|\cdot |\vec{b}|\cdot |\vec{c}|. }\)
janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 16:08Dzielimy równości \(\displaystyle{ (2) }\) przez iloczyn \(\displaystyle{ \vec{a}\cdot \vec{b}\cdot \vec{c} }\)
JK
Daj spokój. Przecież wiadomo, że nie jest ważne co janusz47 napisał, tylko co chciał napisać. A to czytający ma wiedzieć :D
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: janusz47 »

Pan Kraszewski zawsze się wtrąci, żeby ośmieszyć. Przykre.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: a4karo »

janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 19:42 Pan Kraszewski zawsze się wtrąci, żeby ośmieszyć. Przykre.
Przecież to Ty sam się osmieszasz. Pryncypialnie odnosisz się do użytkowników, nie przyznajesz się do błędów lub bagatelizujesz je, zarzucasz złą wolę tym, którzy te błędy wskazują.

A może byś pomyślał co o tym sądzą ludzie, którzy oczekują od nas pomocy i poprawnych wskazówek.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 19:42Pan Kraszewski zawsze się wtrąci, żeby ośmieszyć. Przykre.
Nie bardzo Cię rozumiem. Sam zadałeś pytanie, gdzie błąd, więc Ci pokazałem. Wydawało mi się, że pytałeś się po to, żeby się dowiedzieć. Jeżeli to było pytanie retoryczne, to nie chwyciłem tego.

JK
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: janusz47 »

Przykro mi, że jestem wychowywany, upominany, ośmieszany, a do popełnionych błędów wbrew Pana opinii się przyznaję.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 20:41Przykro mi, że jestem wychowywany, upominany, ośmieszany, a do popełnionych błędów wbrew Pana opinii się przyznaję.
Dalej nie rozumiem. Zapytałeś o błąd, to go pokazałem, a Ty wyprowadzasz z tego dramatyczną narrację.

JK
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Wektorowy dowód Tw. Sinusów

Post autor: AiDi »

janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 20:41 a do popełnionych błędów wbrew Pana opinii się przyznaję.
Przepraszam, ale dla mnie to trolling w najczystszej postaci. Spójrzmy jeszcze raz:
janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 16:46 Gdzie jest błąd?
Jan Kraszewski pisze: 2 kwie 2020, o 18:52
janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 16:46Zawsze możemy podzielić równość przez iloczyn trzech liczb \(\displaystyle{ |\vec{a}|\cdot |\vec{b}|\cdot |\vec{c}|. }\)
janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 16:08Dzielimy równości \(\displaystyle{ (2) }\) przez iloczyn \(\displaystyle{ \vec{a}\cdot \vec{b}\cdot \vec{c} }\)
JK
janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 19:42 Pan Kraszewski zawsze się wtrąci, żeby ośmieszyć. Przykre.
To jest przyznanie się do błędu? Wiesz o tym, że za taki błędny zapis ktoś mógłby na kolokwium/egzaminie oberwać? "Niestety" ale na tym forum obowiązują pewne elementarne zasady dyskusji, które Ty notorycznie łamiesz. I "niestety" ale to nie forum będzie się dostosowywać do Ciebie tylko Ty musisz się dostosować do forum i zasad tu panujących.
qrk1 pisze: 2 kwie 2020, o 17:32 Temat do zamknięcia
I tak też zrobię.
Zablokowany