Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Kasia2401
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2020, o 18:09
Płeć: Kobieta
wiek: 24
Podziękował: 4 razy

Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Kasia2401 »

Proszę o pomoc, tak zebym zrozumiala temat :(

1.Obliczyć objętość czworościanu o wierzchołkach \(\displaystyle{ A(–6,1, 4), B(0, 2, –3), C(8, –4, 7)}\) i \(\displaystyle{ D(8, –4, 7)}\).
2. Obliczyć odległość punktu \(\displaystyle{ P(–1, 3, 2)}\) od płaszczyzny
\(\displaystyle{ π:\ 4x –y + z + 5 = 0}\).
3. Znaleźć równanie parametryczne prostej przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ A(3, 1, 4)}\) i prostopadłej do płaszczyzny
\(\displaystyle{ π:\ x – 6y – 5 = 0}\) (jako parametru użyj litery \(\displaystyle{ t}\)).
4. Znaleźć punkt symetryczny do punktu \(\displaystyle{ P(2, 2, – 1)}\) względem płaszczyzny o równaniu \(\displaystyle{ – y + 1 = 0}\).
Ostatnio zmieniony 21 mar 2020, o 20:21 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: JHN »

Kasia2401 pisze: 21 mar 2020, o 20:05 3. Znaleźć równanie parametryczne prostej przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ A(3, 1, 4)}\) i prostopadłej do płaszczyzny
\(\displaystyle{ \pi: x – 6y – 5 = 0 }\) (jako parametru użyj litery t).
Wektor normalny do \(\displaystyle{ \pi}\) ma współrzędne \(\displaystyle{ [1,\ -6,\ 0]}\) i jest równocześnie wektorem rozpinającym prostą \(\displaystyle{ l}\) przechodzącą przez \(\displaystyle{ A}\), zatem
\(\displaystyle{ l:\ \begin{cases} x=3+1\cdot t\\ y=1+(-6)\cdot t\\z=4+0\cdot t\end{cases}\wedge t\in\RR }\)

Pozdrawiam
PS. Edytuj i popraw, proszę, swój post do wersji "cytowanej" przeze mnie

[edited] prośba spóźniona...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Jan Kraszewski »

Kasia2401 pisze: 21 mar 2020, o 20:054. Znaleźć punkt symetryczny do punktu \(\displaystyle{ P(2, 2, – 1)}\) względem płaszczyzny o równaniu \(\displaystyle{ – y + 1 = 0}\).
Tutaj to wystarczy zamknąć oczy i wyobrazić sobie tę sytuację...

JK
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: JHN »

Kasia2401 pisze: 21 mar 2020, o 20:05 2. Obliczyć odległość punktu \(\displaystyle{ P(–1, 3, 2)}\) od płaszczyzny \(\displaystyle{ π:\ 4x –y + z + 5 = 0}\).
Zacznij analogicznie do zadania 3. Jak znajdziesz postać parametryczną prostej prostopadłej do \(\displaystyle{ \pi}\), to \(\displaystyle{ x,\ y,\ z}\) wstaw do równania \(\displaystyle{ \pi}\), rozwiąż równanie zmiennej \(\displaystyle{ t}\) - pozwoli Ci to na wskazanie \(\displaystyle{ P'}\) - rzutu prostokątnego \(\displaystyle{ P}\) na tę płaszczyznę. Pozostanie policzyć \(\displaystyle{ |PP'|}\)

Pozdrawiam
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: janusz47 »

Ze wzoru na odległość punktu od płaszczyzny:

\(\displaystyle{ d(P, \pi) = \frac{|A x_{P} +B y_{P} + Cz_{P} +D|}{\sqrt{A^2 +B^2 + C^2}} }\)

\(\displaystyle{ d(P, \pi) = \frac{|4\cdot (-1) +(-1)\cdot 3 +1\cdot 2 + 5|}{\sqrt{4^2 + (-1)^2 + 1^2}} = \frac{0}{\sqrt{18}}= 0 }\)

\(\displaystyle{ P\in \pi }\) - punkt należy do płaszczyzny - proszę sprawdzić.

Dodano po 23 minutach 40 sekundach:

a)

Objętość równoległościanu, jako wartość bezwzględna iloczynu mieszanego wektorów wychodzących z wierzchołka np. \(\displaystyle{ A }\)
\(\displaystyle{ |V|= \left| \vec{AD}\cdot ( \vec{AB}\times \vec{AC} ) \right| }\)

jest równa zeru (proszę sprawdzić), ponieważ wektory:

\(\displaystyle{ \vec{AC}= [14, -5, 3] = \vec{AD} }\) - są komplanarne - leżą w jednej płaszczyźnie (wysokość równoległościanu \(\displaystyle{ h =0 }\)).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 21 mar 2020, o 21:57Objętość równoległościanu, jako wartość bezwzględna iloczynu mieszanego wektorów wychodzących z wierzchołka np. \(\displaystyle{ A }\)
\(\displaystyle{ |V|= \left| \vec{AD}\cdot ( \vec{AB}\times \vec{AC} ) \right| }\)

jest równa zeru (proszę sprawdzić), ponieważ wektory:

\(\displaystyle{ \vec{AC}= [14, -5, 3] = \vec{AD} }\) - są komplanarne - leżą w jednej płaszczyźnie (wysokość równoległościanu \(\displaystyle{ h =0 }\)).
No ja myślę, że to autorka źle przepisała dane (w których \(\displaystyle{ C=D}\)) - jakoś nie chce mi się wierzyć, by ktoś kazał liczyć objętość trójkąta...

JK
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: janusz47 »

Raczej objętość równoległoboku.


4.

Zamknąłem oczy i nic nie widzę. Otworzyłem oczy, wykonałem rysunek i zobaczyłem, że równanie

\(\displaystyle{ -y +1 = 0, \ \ y = 1 }\) przedstawia płaszczyznę \(\displaystyle{ \pi' }\) prostopadłą do osi \(\displaystyle{ Oy }\) w punkcie \(\displaystyle{ A(0,1,0). }\)

Na podstawie rysunku odczytałem, że punkt \(\displaystyle{ P' }\) symetryczny do punktu \(\displaystyle{ P(2, 2,-1) }\) względem płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi': y=1 }\) ma współrzędne \(\displaystyle{ P'( 2, 0, -1).}\)

To jest rysunkowy - niezadawalający sposób rozwiązania zadania.

Równanie parametryczne prostej \(\displaystyle{ l }\) prostopadłej do płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi' : y =1 }\) i przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ P(2,2,-1) }\)

\(\displaystyle{ l: \begin{cases} x =2 \\ y = 2 +t \\ z = -1. \end{cases} }\)

Wektorem kierunkowym prostej jest wektor prostopadły płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi' \ \ [0, 1 , 0]. }\)

Współrzędne punktu \(\displaystyle{ P'' }\) "przebicia " płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi' }\) prostą \(\displaystyle{ l }\) znajdujemy, obliczając wartość parametru \(\displaystyle{ t }\) z równania \(\displaystyle{ 2+ t = 1, \ \ t = -1. }\)

Punkt "przebicia \(\displaystyle{ P' }\) ma więc współrzędne \(\displaystyle{ P''( 2, 2-1, -1) = P''( 2, 1, -1) }\) i jest punktem środka symetrii.

Stąd wynika, że współrzędne punktu \(\displaystyle{ P'' }\), symetrycznego do punktu \(\displaystyle{ P }\) wynoszą odpowiednio

\(\displaystyle{ \frac{2+ x''}{2} = 2, \ \ x'' = 2, \ \ \frac{2+y''}{2} = 1, \ \ y'' = 0, \ \ \frac{-1+z''}{2} = -1, \ \ z'' = -1, \ \ P''( 2, 0, -1).}\)

Współrzędne \(\displaystyle{ x, z }\) w tej symetrii nie zmieniają się - są punktami stałymi. Niekonieczne jest ich obliczanie.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2020, o 11:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 22 mar 2020, o 10:50Raczej objętość równoległoboku.
Raczej nie. Będę obstawał przy tym, że trzy punkty wyznaczają trójkąt, a nie równoległobok.
janusz47 pisze: 22 mar 2020, o 10:50Zamknąłem oczy i nic nie widzę. Otworzyłem oczy, wykonałem rysunek i zobaczyłem, że równanie

\(\displaystyle{ -y +1 = 0, \ \ y = 1 }\) przedstawia płaszczyznę \(\displaystyle{ \pi' }\) prostopadłą do osi \(\displaystyle{ Oy }\) w punkcie \(\displaystyle{ A(0,1,0). }\)
No cóż, to oczywiście nie było formalne rozwiązanie, ale myślę, że niektórym łatwiej wyobrazić sobie płaszczyznę \(\displaystyle{ y=1}\) i w wyobraźni odbić względem niej punkt niż to samo narysować (mnie na pewno tak). Nie trzeba też wykonywać rysunku, by zobaczyć, jak ten punkt odbić, wystarczy trochę wyobraźni przestrzennej (niedużo, skoro mnie się udało). A takie wyobrażenie jest pożyteczne, bo dla wielu osób geometria analityczna sprowadza się do manipulacji wzorami.

JK
Kasia2401
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2020, o 18:09
Płeć: Kobieta
wiek: 24
Podziękował: 4 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Kasia2401 »

Jan Kraszewski pisze: 22 mar 2020, o 00:11
janusz47 pisze: 21 mar 2020, o 21:57Objętość równoległościanu, jako wartość bezwzględna iloczynu mieszanego wektorów wychodzących z wierzchołka np. \(\displaystyle{ A }\)
\(\displaystyle{ |V|= \left| \vec{AD}\cdot ( \vec{AB}\times \vec{AC} ) \right| }\)

jest równa zeru (proszę sprawdzić), ponieważ wektory:

\(\displaystyle{ \vec{AC}= [14, -5, 3] = \vec{AD} }\) - są komplanarne - leżą w jednej płaszczyźnie (wysokość równoległościanu \(\displaystyle{ h =0 }\)).
No ja myślę, że to autorka źle przepisała dane (w których \(\displaystyle{ C=D}\)) - jakoś nie chce mi się wierzyć, by ktoś kazał liczyć objętość trójkąta...

JK
Niestety, ja tego nie pomyliłam, ewentualnie prowadzący zajęcia przesłał nam złe dane :( dlatego też wolałam zapytać mądrzejszych od siebie czy ja zle liczę czy te dane są jakieś nie takie :(
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Jan Kraszewski »

Kasia2401 pisze: 22 mar 2020, o 12:38Niestety, ja tego nie pomyliłam, ewentualnie prowadzący zajęcia przesłał nam złe dane :( dlatego też wolałam zapytać mądrzejszych od siebie czy ja zle liczę czy te dane są jakieś nie takie :(
No to prowadzący się pomylił. Skoro \(\displaystyle{ C=D}\), to masz trójkąt, a nie czworościan, więc mówienie o objętości ma umiarkowany sens - wynik to zero i nie potrzeba do tego skomplikowanych wzorów.

JK
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: janusz47 »

Niekoniecznie prowadzący mógł się pomylić. Spotkałem się z tego typu zadaniem.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Jan Kraszewski »

Dla mnie to pomyłka. Skoro ktoś pisze
Kasia2401 pisze: 21 mar 2020, o 20:051. Obliczyć objętość czworościanu o wierzchołkach \(\displaystyle{ A(–6,1, 4), B(0, 2, –3), C(8, –4, 7)}\) i \(\displaystyle{ D(8, –4, 7)}\).
to powinien podać czworościan.

Najprościej będzie, jak zapytasz prowadzącego, czy w zadaniu pierwszym naprawdę ma być \(\displaystyle{ C=D}\).

JK
Kasia2401
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2020, o 18:09
Płeć: Kobieta
wiek: 24
Podziękował: 4 razy

Re: Geometria analityczna w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Kasia2401 »

Jan Kraszewski pisze: 22 mar 2020, o 13:05 Dla mnie to pomyłka. Skoro ktoś pisze
Kasia2401 pisze: 21 mar 2020, o 20:051. Obliczyć objętość czworościanu o wierzchołkach \(\displaystyle{ A(–6,1, 4), B(0, 2, –3), C(8, –4, 7)}\) i \(\displaystyle{ D(8, –4, 7)}\).
to powinien podać czworościan.

Najprościej będzie, jak zapytasz prowadzącego, czy w zadaniu pierwszym naprawdę ma być \(\displaystyle{ C=D}\).

JK
tak,napisałam juz do niego emaila :D
czekam na odpowiedz :D
ODPOWIEDZ