Obliczanie kąta 0-180 stopni trygonometria

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Xenon02
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 110
Rejestracja: 21 wrz 2018, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 2 razy

Obliczanie kąta 0-180 stopni trygonometria

Post autor: Xenon02 »

Witam

Mam problem z obliczaniem kąta rozwartego
AU
AU
VnLvYqD.png (3.63 KiB) Przejrzano 465 razy
A problem wygląda tak że :

- Jak obliczam kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) który jest oznaczony na rysunku i liczymy go ze wzoru \(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac{Y_p}{r}}\)
np . \(\displaystyle{ P(-2,5)}\)
po wyliczeniu \(\displaystyle{ \sin \alpha = 0,9284}\)
więc \(\displaystyle{ \alpha \approx 68}\)
- z tego co wiem kąt rozwarty nie może wynosić \(\displaystyle{ 68}\) bo wtedy to jest bardziej kąt ostry więc nie rozumiem jak mam wyliczyć kąt rozwarty

Jeszcze wspomnę że często tak zadania wyglądania i tłumaczenia w książkach I dalej tego nie rozumiem ...
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2018, o 23:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Gamma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 13 wrz 2018, o 20:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Śląsk
Pomógł: 2 razy

Obliczanie kąta 0-180 stopni trygonometria

Post autor: Gamma »

Zauważ, że wzór, który podałeś na \(\displaystyle{ \sin\alpha}\) dotyczy również kąta \(\displaystyle{ \alpha}\) po lewej stronie (tego między promieniem wodzącym punktu \(\displaystyle{ P}\), a ujemną częścią osi OX), ze względu na zwykłą geometrię trójkąta. Zatem Twój szukany kąt od dodatniej części osi OX do promienia punktu \(\displaystyle{ P}\) jest równy \(\displaystyle{ 180^{\circ} - \alpha}\).

Można też to zrobić tak jak chciałeś od razu, czyli zapisać że \(\displaystyle{ \sin\alpha=\frac{y_P} {r}}\), gdzie teraz \(\displaystyle{ \alpha}\) jest Twoim szukanym kątem. Ale to nie wystarczy bo wiemy, że \(\displaystyle{ \sin\beta=\sin(180^\circ-\beta)}\), jeśli \(\displaystyle{ \beta}\) jest kątem ostrym. Czyli, że \(\displaystyle{ \alpha=\beta}\) lub \(\displaystyle{ \alpha=180^\circ-\beta}\). Musimy jeszcze zapisać sobie drugi wzór:
\(\displaystyle{ \cos\alpha =\frac{x_P}{r}}\) i dopiero w połączeniu z tym warunkiem wiemy, który kąt wybrać. Bo \(\displaystyle{ \cos\alpha}\) jest ujemny jeśli kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) jest rozwarty, a dodatni gdy \(\displaystyle{ \alpha}\) jest ostry.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2018, o 23:42 przez Gamma, łącznie zmieniany 1 raz.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Obliczanie kąta 0-180 stopni trygonometria

Post autor: kruszewski »

Nie.
Jest to wzór na sinus każdego kąta mierzonego położeniem promienia względem dodatnio skierowanej osi argumentu, między dodatnią częścią osi "\(\displaystyle{ X-\mbox{ów}}\)" a promieniem koła w kierunku przeciwnym obrotom wskazówek zegara.
Gamma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 13 wrz 2018, o 20:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Śląsk
Pomógł: 2 razy

Obliczanie kąta 0-180 stopni trygonometria

Post autor: Gamma »

Wiem, poprawiłam się Akurat kończyłam gdy napisał Pan posta o tym i przeczytałam go po edycji. Więc może dla potomnych wyjaśnię: Pierwotnie napisałam, że podany przez autora wzór dotyczy innego kąta niż ten, o który mu chodziło.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Obliczanie kąta 0-180 stopni trygonometria

Post autor: a4karo »

Xenon02 pisze:Witam

Mam problem z obliczaniem kąta rozwartego
AU
AU
VnLvYqD.png (3.63 KiB) Przejrzano 465 razy
A problem wygląda tak że :

- Jak obliczam kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) który jest oznaczony na rysunku i liczymy go ze wzoru \(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac{Y_p}{r}}\)
np . \(\displaystyle{ P(-2,5)}\)
po wyliczeniu \(\displaystyle{ \sin \alpha = 0,9284}\)
więc \(\displaystyle{ \alpha \approx 68}\)

- z tego co wiem kąt rozwarty nie może wynosić \(\displaystyle{ 68}\) bo wtedy to jest bardziej kąt ostry więc nie rozumiem jak mam wyliczyć kąt rozwarty

Jeszcze wspomnę że często tak zadania wyglądania i tłumaczenia w książkach I dalej tego nie rozumiem ...
Po prostu za krótko przyglądałeś się wykresowi funkcji sinus. Gdybyś się przyglądał dłużej, to nigdy byś nie napisał zdań zaznaczonych na czerwono.

A tego, co wytłuszczone to ja też nie rozumiem
Xenon02
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 110
Rejestracja: 21 wrz 2018, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 2 razy

Obliczanie kąta 0-180 stopni trygonometria

Post autor: Xenon02 »

a4karo pisze:
A tego, co wytłuszczone to ja też nie rozumiem
Auto-korekta zmieniła słówko podczas pisania i nie zwróciłem na to uwagi.

Ale wracaj do tego o co mi chodziło to że mój nauczyciel i na filmikach o trygonometrii kątów 0 - 180 stopni zauważyłem że używali wzorów jak do kąta ostrego i mówili że to jest już wynik do tego kąta rozwartego który musi być ponad 90 stopni a z wyliczeń tak nie było więc nie wiedziałem jak ugryźć tego tematu.

Ale sądzę że powoli rozumiem i że jak chcemy policzyć kąt rozwarty to musimy odjąć 180 stopni z tym co nam wyszło z wzoru na kąt ostry

Cos jak jest ujemny to kąt dalej jest dodatni ale jak dobrze myślę ten minus na być bardziej podpowiedzą do tego czy to rozwarty czy ostry jeśli się nie mylę.
ODPOWIEDZ