mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
mragowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2017, o 10:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rrgr
Podziękował: 1 raz

mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: mragowo »

Mam 2 końce odcinka. Jak narysować odcinek o danej grubości ?



W jaki sposób wyznaczyć punkt oddalony od prostej, ale po obu jej stronach. Jak wyznaczyć punkt na prostej oddalony od innego punktu o ileś tam.

Może lepszym sposobem było by np. wyznaczenie środka i obrócenie prostokąta o ten środek (nie wiem jak)?

Czy ktoś zna jakieś sposoby na taką obwiednie w ogólności? Powiedzmy dowolna łamana zamknięta.
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: Rozbitek »

Symetria względem odcinka?
mragowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2017, o 10:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rrgr
Podziękował: 1 raz

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: mragowo »

Rozbitek pisze:Symetria względem odcinka?
możliwe, ale jakie są wsp. tych punktów. chodzi mi o konkretne wartości
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: Ania221 »

Równanie ogólne prostej przechodzącej przez punkty \(\displaystyle{ A(x_A;y_A)}\) i \(\displaystyle{ B(x_B;y_B)}\)
Równanie ogólne prostej równoległej do \(\displaystyle{ AB}\) oddalonej od niej o \(\displaystyle{ d}\)
Od razu wyjdą równania obu tych równoległych prostych.
Jeśli chcesz równania prostych tych ograniczających odcinek, to równanie prostej prostopadłej do \(\displaystyle{ AB}\) i przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ A}\) i drugie, równanie prostej prostopadłej do \(\displaystyle{ AB}\) i przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ B}\)
mragowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2017, o 10:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rrgr
Podziękował: 1 raz

mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: mragowo »

Przepraszam, ale nie jestem zbyt biegły w matematyce (gdybym był to pewnie bym nie pytał)
 i Wasze odpowiedzi nie bardzo mi coś mówią. Są porównywalne z tym, że się da
rownanie prostej np. mam tak:
punkty \(\displaystyle{ (x_a,y_a),(x_b,y_b)}\)
Wynik \(\displaystyle{ a=\frac{y_b-y_a}{x_b-x_a} , b= a-a \cdot x_a}\)

nie wiem jak wyliczyć po dwóch stronach odcinka punkty itp. Wiem, że to trochę naiwne, ale po prostu nie wiem jak to policzyć i prosze o jakąś konkretną pomoc. Myślałem że mniej obliczeń było by z obracaniem prostokąta. Ale do tego pomysłu nikt się nie odniósł.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017, o 21:32 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: Rozbitek »

Wiesz jaki jest wzór na równanie ogólne prostej (odsyłam do internetu)?
mragowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2017, o 10:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rrgr
Podziękował: 1 raz

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: mragowo »

Rozbitek pisze:Wiesz jaki jest wzór na równanie ogólne prostej (odsyłam do internetu)?
Przepraszam, ale widac, ze nie zadales sobie trudu przeczytac co napisalem. Udalo mi sie zrobic rownanie prostej na ktorej leży odcinek. (parametryczne).
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: Rozbitek »

A ja pytam o ogólne, bo Ania221, mówi właśnie o takim, żeby to zrozumieć, musisz jest znać.
Podobnie: Równanie ogólne prostej równoległej do \(\displaystyle{ AB}\) oddalonej od niej o \(\displaystyle{ d}\).
mragowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2017, o 10:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rrgr
Podziękował: 1 raz

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: mragowo »

Rozbitek pisze:A ja pytam o ogólne, bo Ania221, mówi właśnie o takim, żeby to zrozumieć, musisz jest znać.
Podobnie: Równanie ogólne prostej równoległej do \(\displaystyle{ AB}\) oddalonej od niej o \(\displaystyle{ d}\).
Nie wydaje mi sie, zeby to pomoglo, bo na razie tylko bawimy sie w kotka i myszke. I nie ma jakis pomyslow jak to zaczac rozwiazywac.
Ale podam Ci , pierwsze z brzegu [ciach]
Tyle, że nadal nie jest to rozwiazanie zadnego z czastkowych a ni glownego problemu.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017, o 21:24 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Linkowanie do konkurencyjnego serwisu.
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: Rozbitek »

To sb walnij okrąg o środku na tym odcinku, przeprowadź prostą równoległą do tego odcinka, przechodzącą przez środek tego okręgu i poprowadź styczne do okręgu (w punktach wiadomych)...
mragowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2017, o 10:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rrgr
Podziękował: 1 raz

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: mragowo »

Rozbitek pisze:To sb walnij okrąg o środku na tym odcinku, przeprowadź prostą równoległą do tego odcinka, przechodzącą przez środek tego okręgu i poprowadź styczne do okręgu (w punktach wiadomych)...
Przepraszam, ale nadal nie rozumiem Twoich sugestii. Ja potrzebuję x,y
nie chce obrazka. Możliwe, że chcesz mi pomóc ale ja zupełnie nie rozumiem o czym mówisz.
mam 5 liczb =szerokość,x,y punktu A i x,y punktu B
W wyniku trzeba mi 8 punktow rogów prostokąta.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: Jan Kraszewski »

No to musisz wyznaczyć równania prostych zawierających boki prostokąta i policzyć ich punkty przecięcia. Po kolei:

1. Równanie prostej \(\displaystyle{ AB}\).
2. Równania prostych odległych od \(\displaystyle{ AB}\) o \(\displaystyle{ d}\), gdzie \(\displaystyle{ d}\) jest połową Twojej szerokości.
3. Równanie prostej prostopadłej do \(\displaystyle{ AB}\), przechodzącej przez \(\displaystyle{ A}\).
4. Równanie prostej prostopadłej do \(\displaystyle{ AB}\), przechodzącej przez \(\displaystyle{ B}\).
5. Punkty przecięcia prostych otrzymanych w punktach 2., 3. i 4.

Rozumiem, że nie znasz wzorów pozwalających na wykonanie punktów 2., 3. i 4., tak?

JK
mragowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2017, o 10:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rrgr
Podziękował: 1 raz

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: mragowo »

Jan Kraszewski pisze:No to musisz wyznaczyć równania prostych zawierających boki prostokąta i policzyć ich punkty przecięcia. Po kolei:
[...]
2. Równania prostych odległych od \(\displaystyle{ AB}\) o \(\displaystyle{ d}\), gdzie \(\displaystyle{ d}\) jest połową Twojej szerokości.
3. Równanie prostej prostopadłej do \(\displaystyle{ AB}\), przechodzącej przez \(\displaystyle{ A}\).
4. Równanie prostej prostopadłej do \(\displaystyle{ AB}\), przechodzącej przez \(\displaystyle{ B}\).
5. Punkty przecięcia prostych otrzymanych w punktach 2., 3. i 4.

Rozumiem, że nie znasz wzorów pozwalających na wykonanie punktów 2., 3. i 4., tak?
W sumie to tak. Choć np. punkt 2 bym sformuował.
Jakie są wsp. punktu oddalonego od a prostopadlego do wektora \(\displaystyle{ AB}\)

równanie prostej prostopadłej znam, bo punkt pierwszy rozwiązałem parametrycznie. (wsp. a jest odwrotny z odwrotnym znakiem) jeśli jak tu sugeruja ma byc inna postać to nie znam bo nie szukałem.

punkt 5 rozumiem, że jest jakimś sposobem na wyznaczeniu punktu wspólnego dwóch prostych.
co jest rozwiązaniem rownania.

Rozwiązać niby moge, ale niektóre rozwiązania wyszły tak skomplikowane, że raczej nie są poprawne.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: Jan Kraszewski »

mragowo pisze:równanie prostej prostopadłej znam, bo punkt pierwszy rozwiązałem parametrycznie. (wsp. a jest odwrotny z odwrotnym znakiem) jeśli jak tu sugeruja ma byc inna postać to nie znam bo nie szukałem.
Postać ogólna prostej jest nieco bardziej uniwersalna, ale to, co napisałeś, też może być.
mragowo pisze:punkt 5 rozumiem, że jest jakimś sposobem na wyznaczeniu punktu wspólnego dwóch prostych, co jest rozwiązaniem rownania.
Układu równań.
mragowo pisze:Rozwiązać niby moge, ale niektóre rozwiązania wyszły tak skomplikowane, że raczej nie są poprawne.
Jak pokażesz rachunki, to sprawdzimy.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: mam 2 punkty i chcę narysować grubą linię

Post autor: a4karo »

Najprościej to chyba tak:
- wyliczyć długość i śrdoek \(\displaystyle{ AB}\).
- Narysować prostokąt i bokach rónoległych do osi i odpowiednih wymiarach.
- obrócić go o kąt taki jak kąt między \(\displaystyle{ AB}\) i poziomą osią.
ODPOWIEDZ