Iloczyn skalarny i wektorowy

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
MeisterChief
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 10 sty 2017, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Iloczyn skalarny i wektorowy

Post autor: MeisterChief »

Witam, ostatnio na matematyce zostało wprowadzone pojęcie wektorów i ich iloczynów. Wiem czym jest wektor i że w wyniku iloczynu skalarnego otrzymujemy jakąś liczbę a w wyniku wektorowego nowy wektor. O ile w iloczynie skalarnym rozumiem, że polega on na wyznaczeniu wkładu jaki mają 2 wektory w jeden kierunek, to niezbyt pojmuje iloczyn wektorowy. Byłby ktoś w stanie w bardzo prosty i przyziemny sposób wytłumaczyć mi sens tego działania i powiedzieć dlaczego również dlaczego w wyniku przemnożenia dwóch wektorów otrzymujemy coś prostopadłego do płaszczyzny wyznaczonej przez te wektory? Byłbym również wdzięczny za wytłumaczenie wzorów na obliczenie tych iloczynów i dlaczego one tak wyglądają (chodzi mi wyłącznie w dwuwymiarowym układzie współrzędnych)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Iloczyn skalarny i wektorowy

Post autor: a4karo »

A jak zdefiniowano ten iloczyn wektorowy?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Iloczyn skalarny i wektorowy

Post autor: SlotaWoj »

Jest sporo zjawisk fizycznych, w większości o dużym znaczeniu praktycznym, których nie da się zadowalająco opisać bez użycia pojęcia iloczynu wektorowego. Są to te, w których występują wielkości fizyczne: moment siły (statyka), kątowa prędkość i przyspieszenie, moment pędu (kinematyka i dynamika) i indukcja magnetyczna (elektromagnetyzm). Siłą Lorentza w tym ostatnim zjawisku
  • \(\displaystyle{ \vec{F}=q\cdot\left(\vec{v}\times\vec{B}\right)}\)
najlepiej (moim zdaniem) wyjaśnia zastosowanie pojęcia iloczynu wektorowego w fizyce, bo występujące w nim wektory wielkości fizycznych łatwo sobie wyobrazić.
ODPOWIEDZ