Zbiór punktów równo oddalonych od punktów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Janpostal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 7 gru 2015, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 16 razy

Zbiór punktów równo oddalonych od punktów

Post autor: Janpostal »

Cześć,
mam takie zadanie:

Znajdź zbiór punktów równo oddalonych od punktów \(\displaystyle{ A(1,2,3), B(1,1,1), C(2,1,3)}\)

Moja teoria jest taka, z tych trzech punktów powstanie nam trójkąt, znajdziemy miejsce gdzie przecinają się środkowe tego trójkąta i z tego punktu poprowadzimy prostą prostopadłą do płaszczyzny określonej przez te trzy punkty. Ta prosta będzie właśnie zbiorem tych punktów równo oddalonych od tych trzech punktów. Ale jest tu trochę liczenia, zastanawiam się nad szybszą metodą i generalnie nad poprawnością mojego toku myślenia. Z góry dzięki za wszelkie uwagi.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Zbiór punktów równo oddalonych od punktów

Post autor: Premislav »

Twoja idea jest OK.

Mój pomysł jest najbardziej bezmyślny, jak tylko się da:

odległość punktu \(\displaystyle{ (x,y,z) \in \RR^3}\) od \(\displaystyle{ (1,2,3)}\) to jest
\(\displaystyle{ \sqrt{(x-1)^2+(y-2)^2+(z-3)^2}}\) i tak dalej. Więc można, choć nie trzeba, utworzyć taki uroczy układ równań:

\(\displaystyle{ \begin{cases} \sqrt{(x-1)^2+(y-2)^2+(z-3)^2}= \sqrt{(x-1)^2+(y-1)^2+(z-1)^2} \\ \sqrt{(x-1)^2+(y-2)^2+(z-3)^2}= \sqrt{(x-2)^2+(y-1)^2+(z-3)^2} \end{cases}}\)

Podnosimy te obrzydliwości stronami do kwadratu, redukujemy co się da i zostajemy z:
\(\displaystyle{ \begin{cases} 2y+4z=11 \\ 2x-2y=0 \end{cases}}\)
(o ile się nie machnąłem w rachunkach),
a stąd już momentalnie można wyliczyć równanie prostej w \(\displaystyle{ \RR^3}\), która będzie spełniała żądany warunek. Ale to rozwiązanie to pałownia.
Janpostal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 7 gru 2015, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 16 razy

Zbiór punktów równo oddalonych od punktów

Post autor: Janpostal »

Zawsze jest to szybsze rozwiązanie niż moje, także na plus wychodzi
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Zbiór punktów równo oddalonych od punktów

Post autor: kinia7 »

Janpostal pisze:Moja teoria jest taka, z tych trzech punktów powstanie nam trójkąt, znajdziemy miejsce gdzie przecinają się środkowe tego trójkąta ...
Premislav pisze:Twoja idea jest OK.
Niestety nie jest OK.
Tak znajdzie środek ciężkości trójkąta. Punkt równo oddalony od wierzchołków trójkąta to środek okręgu opisanego na nim, czyli punkt przecięcia się symetralnych boków trójkąta.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Zbiór punktów równo oddalonych od punktów

Post autor: Premislav »

Ups. Dzięki za wychwycenie tego.
ODPOWIEDZ