Interpretacja graficzna

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Mr Joker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 22 lis 2016, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska

Interpretacja graficzna

Post autor: Mr Joker »

Witam, wytłumaczy mi ktoś, jak interpretuje się graficznie nierówność? Nie chodzi mi o rozwiązanie zadania, tylko "pokazanie" mi jakichś zasad, jak to się robi.
Np. \(\displaystyle{ x^2+y^2<2}\)
\(\displaystyle{ y=x^2}\)
Ostatnio zmieniony 22 lis 2016, o 22:52 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
szw1710

Interpretacja graficzna

Post autor: szw1710 »

Popraw LaTeX.

Nierówność można interpretować przez równanie. Np. \(\displaystyle{ y=x+2}\) jest równaniem prostej. Wiemy, że prosta dzieli płaszczyznę na dwie półpłaszczyzny. Więc np. \(\displaystyle{ y-x>2}\) opisuje nam jedną z tych półpłaszczyzn wyznaczonych przez prostą o tym równaniu. Którą? Punkt \(\displaystyle{ (0,0)}\) nie spełnia tej nierówności. Więc chodzi o tę półpłaszczyznę, w której nie leży punkt \(\displaystyle{ (0,0)}\).

Równanie \(\displaystyle{ x^2+y^2=2}\) opisuje nam okrąg o środku w punkcie \(\displaystyle{ (0,0)}\) i promieniu \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\). Zgodnie z twierdzeniem Jordana okrąg dzieli płaszczyznę na dwa obszary, z których jeden jest ograniczony, drugi nie. W tym przypadku jest to wnętrze koła i jego zewnętrze. Skoro punkt \(\displaystyle{ (0,0)}\) spełnia nierówność, to opisuje ona wnętrze koła.

Punkt \(\displaystyle{ (0,0)}\) był tu zupełnie przypadkowy. Dobrze się na nim liczyło.

Ćwiczenie. Podaj interpretację nierówności \(\displaystyle{ y\ge x^2}\) oraz układu nierówności \(\displaystyle{ \left\{\begin{aligned}y&\ge x^2\\ y&\le x+2\end{aligned}\right.}\)
ODPOWIEDZ