Kierunek i zwrot pochodnej wektora

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
ProCiewbor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 lis 2015, o 23:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Kierunek i zwrot pochodnej wektora

Post autor: ProCiewbor »

Mam do Was dwa pytania, mam nadzieję, że mi pomożecie

1) Jaki kierunek i zwrot ma pochodna wektora?

Z jednej strony na YouTube znalazłem filmik Politechniki Wrocławskiej, z którego wynika, że jest ona zawsze prostopadła, ale z drugiej
\(\displaystyle{ \vec{a} = f(x) \\
\frac{d \vec{a} }{dx} = \frac{d}{dx} ( \vec{a}_{0} a ) = \frac{d \vec{a}_{0} }{dx}a + \frac{da}{dx} \vec{a} _{0}}\)

gdzie
\(\displaystyle{ \vec{a} _{0}}\) - wektor jednostkowy
\(\displaystyle{ a}\) - wartość wektora \(\displaystyle{ \vec{a}}\)

W związku z czym pochodna wektora powinna być wektorem wypadkowym powstającym po zsumowaniu - czyli coś jest nie tak

2)
W związku z powyższym wzorem, jak się mają do siebie \(\displaystyle{ \frac{d \vec{a}_{0} }{dx}a}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{da}{dx} \vec{a} _{0}}\)?
Wiem, że powinny być prostopadłe ale ani trochę nie rozumiem czemu

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc, podpowiedź czy choćby wskazanie kierunku, bo czuję się jak dziecko we mgle
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Kierunek i zwrot pochodnej wektora

Post autor: SlotaWoj »

  1. Pochodna wektora jest wektorem, który może mieć dowolny kierunek i zwrot. Jest ona prostopadła do wektora tylko wówczas, gdy ten nie zmienia swojej długości, ale jedynie np. obraca się względem swojego puntu zaczepienia.
  2. \(\displaystyle{ \frac{d\vec{a}_0 }{dx}a}\) to „składowa kierunkowa”, a \(\displaystyle{ \frac{da}{dx}\vec{a}_0}\) to „składowa długościowa” wektora pochodnej. Definiują one boki prostokąta, którego przekątną jest \(\displaystyle{ \frac{d\vec{a}}{dx}}\) .
ProCiewbor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 lis 2015, o 23:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Kierunek i zwrot pochodnej wektora

Post autor: ProCiewbor »

1. Czyli te wzorki które napisałem i wniosek z nich są poprawne? Zwrot i kierunek jest determinowany przez wektor
\(\displaystyle{ \vec{b} =\frac{d \vec{a}_{0} }{dx}a + \frac{da}{dx} \vec{a} _{0}}\)?

2. Rozumiem, że \(\displaystyle{ \frac{da}{dx}\vec{a}_0}\) to składowa długościowa, ale skąd wiem, że składowa\(\displaystyle{ \frac{d\vec{a}_0 }{dx}a}\) jest to niej prostopadła?

W "Mechanice teoretycznej" Rubinowicza i Królikowskiego jest to wykazane tak:
\(\displaystyle{ \vec{a} _{0} \frac{d\vec{a}_{0}}{dx} = \frac{1}{2} \frac{d(\vec{a}_{0})^2}{dx} = \frac{1}{2} \frac{d}{dx}= 0}\)
Ale nic a nic nie rozumiem z tego dowodu -- 1 lip 2016, o 07:45 --Ad. 2. Jedyne wyjaśnienie jakie przychodzi mi do głowy to takie, że wektor jednostkowy nigdy nie zmienia swej długości, a więc może jedynie obracać się - wtedy jego pochodna jest prostopadła do niego, czyli zarazem do składowej \(\displaystyle{ \frac{da}{dx}\vec{a}_0}\)

Czy takie wyjaśnienie jest poprawne? Nawet jeśli tak, byłbym bardzo wdzięczny za wyjaśnienie mi wzorku z Rubinowicza i Królikowskiego
ODPOWIEDZ