Zbiór środków jednokładności

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Zbiór środków jednokładności

Post autor: Larsonik »

Dane sa proste \(\displaystyle{ l_{1} : y=2x}\) i \(\displaystyle{ l_{2} : y=2x + 4}\). Wyznacz zbiór wszystkich środków jednokładności, w których obrazem prostej \(\displaystyle{ l_{1}}\) jest prosta \(\displaystyle{ l_{2}}\), jeśli skala jednokładności jest \(\displaystyle{ k > 1}\).

Jakoś sobie radziłem, jesli chodziło o równanie prostej będącej obrazem prostej w jakiejś jednokładności, przy krzywych było trochę gorzej, natomiast jeśli zadanie jest tego typu, to całkiem nie mogę sobie poradzić. Proszę was forumowiczów uprzejmie o pomoc, naprowadzenie na rozwiązanie.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Zbiór środków jednokładności

Post autor: kerajs »

Wskazówka:
Środkiem jednokładności o \(\displaystyle{ k=2}\) będzie dowolny punkt prostej \(\displaystyle{ y=2x-2}\). Sprawdż
kilka.punktów z tej prostej.
A dla \(\displaystyle{ k=4}\) będzie to...
A dla \(\displaystyle{ k=..}\) będzie to...
Rozwiazanie:    
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Zbiór środków jednokładności

Post autor: Larsonik »

Rozumiem, że muszą to być punkty znajdujące się pod prostą \(\displaystyle{ y = 2x}\), gdyż jest to jednokładność prosta, a na dodatek odbicie punktów z tej prostej musi być nad tą prostą, bo \(\displaystyle{ k > 1}\), aczkolwiek nie mam pojęcia jak to zapisać algebraicznie. Czy moze wystarczy to narysować i opisać?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Zbiór środków jednokładności

Post autor: kerajs »

No tak, zapis nieskończenie wielu jednokładności o nieskończenie wielu skalach może być kłopotliwe. Pomysł z rysunkiem/rysunkami i opisem/opisami jest jak najbardziej słuszny.

Ps. A gdybyś wpierw wykazał, że w jednokładności obrazem prostej jest prosta do niej równoległa, a potem że dowolny środek jednokładności wybrany z półpłaszczyzny \(\displaystyle{ y<2x}\) przekształca \(\displaystyle{ l_1}\) w \(\displaystyle{ l_2}\) wyłącznie dla \(\displaystyle{ k>1}\) ?
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Zbiór środków jednokładności

Post autor: Majeskas »

kerajs pisze:No tak, zapis nieskończenie wielu jednokładności o nieskończenie wielu skalach może być kłopotliwe. Pomysł z rysunkiem/rysunkami i opisem/opisami jest jak najbardziej słuszny.
Nie ma co kombinować z "zapisem nieskończenie wielu jednokładności", a pomysł z rysunkiem/rysunkami i opisem/opisami jest jak najbardziej niesłuszny. Niby jakie miałyby to być rysunki i co miałoby z nich wynikać? Rysunki to można zrobić pomocnicze dla siebie. To jest zadanie, w którym trzeba wypatrzeć, jakie jest rozwiązanie (tak jak już to zrobiliście), a następnie udowodnić, że jest właśnie takie.

Niech \(\displaystyle{ A}\) będzie poszukiwanym zbiorem środków jednokładności, a \(\displaystyle{ B}\) półpłaszczyzną \(\displaystyle{ \left\{ (x,y):\ y<2x\right\}}\). Pokażemy, że \(\displaystyle{ A=B}\).

O tym, że \(\displaystyle{ A\subset B}\), już było tu napomknięte. Gdyby środek jednokładności leżał na prostej \(\displaystyle{ l_1}\), obrazem byłaby ona sama. Gdyby leżał w pasie między \(\displaystyle{ l_1}\) a \(\displaystyle{ l_2}\), musiałaby to być jednokładność odwrotna. Gdyby leżał na \(\displaystyle{ l_2}\), skala musiałaby być zero, a powyżej \(\displaystyle{ l_2}\) mielibyśmy \(\displaystyle{ k\in(0,1)}\).
(W razie czego można to wszystko formalnie sprawdzić).

Teraz w drugą stronę. Ustalmy dowolny punkt \(\displaystyle{ P\in B}\). Trzeba pokazać, że jest środkiem pewnej jednokładności o skali \(\displaystyle{ k>1}\), przeprowadzającej \(\displaystyle{ l_1}\) na \(\displaystyle{ l_2}\). Widać, jak to zrobić?
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Zbiór środków jednokładności

Post autor: Larsonik »

Myślę, że z tym zapisem, gdzie jest nieskończenie wiele skal, to raczej chodziło o zapis wektorowy. Bardzo ładnie opisane, kolego Majeskas. Jednak w gruncie rzeczy, to co napisałeś, to nic innego, jak to, co rozumiałem przez opis do rysunku
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Zbiór środków jednokładności

Post autor: Majeskas »

Larsonik pisze:Myślę, że z tym zapisem, gdzie jest nieskończenie wiele skal, to raczej chodziło o zapis wektorowy.
Nie rozumiem tego zdania, ale nie muszę :wink:
Bardzo ładnie opisane, kolego Majeskas. Jednak w gruncie rzeczy, to co napisałeś, to nic innego, jak to, co rozumiałem przez opis do rysunku :D
Dla mnie "opis do rysunku" znaczy coś innego niż 'przedstawienie rozumowania matematycznego, które uzasadnia odpowiedź do zadania', ale skoro tak, to w porządku :)
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Zbiór środków jednokładności

Post autor: kerajs »

1.
Chyba powinienem stosować emotikony, skoro przy tych nielicznych sytuacjach gdy żartuję, wywołuje to niepotrzebne zamieszanie. Pisząc:,,No tak, zapis nieskończenie wielu jednokładności o nieskończenie wielu skalach może być kłopotliwy' żartobliwie sugerowałem niemożność takiego zapisu.

2.
,,Pomysł z rysunkiem/rysunkami i opisem/opisami jest jak najbardziej słuszny.'
Krytykę Majeskasa co do tego zdania, obronił już autor tematu. Dziękuję.
ODPOWIEDZ