Obliczenie współrzędnej wektora prostopadłego

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
drago77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 13 sty 2011, o 16:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 11 razy

Obliczenie współrzędnej wektora prostopadłego

Post autor: drago77 »

Witam. Mam taki problem, otóż muszę narysować dwa wektory, których współrzędne to odpowiednio \(\displaystyle{ x_{1}, y_{1}}\) dla pierwszego wektora i \(\displaystyle{ x_{2}, y_{2}}\) dla drugiego. Kąt między nimi wynosi \(\displaystyle{ 90^{o}}\). Znam współrzędne pierwszego wektora oraz pierwszą współrzędną drugiego, nie znam tylko \(\displaystyle{ y_{2}}\). Teraz pytanie, czy i jak mogę ją obliczyć mając powyższe dane?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Obliczenie współrzędnej wektora prostopadłego

Post autor: kerajs »

Z iloczynu skalarnego.
\(\displaystyle{ x_1x_2+y_1y_2=0}\)
\(\displaystyle{ x_2= \frac{-y_1y_2}{x_1}}\)

Iloczyn skalarny:
\(\displaystyle{ \vec{v_1}\circ \vec{v_2}=\left| v_1\left| \right|v_2 \right| \cos\left\{ v_1,v_2\right\} = x_1x_2+y_1y_2}\)
drago77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 13 sty 2011, o 16:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 11 razy

Obliczenie współrzędnej wektora prostopadłego

Post autor: drago77 »

Ok program oblicza \(\displaystyle{ x_{2}}\), ale mam problem, bo nie zawsze rysuje kąt prosty, właściwie tylko w niektórych przypadkach.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy dałoby radę narysować drugi wektor, znając tylko współrzędne pierwszego i wiedząc, że mają wspólny jeden punkt i leżą do siebie pod kątem prostym?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Obliczenie współrzędnej wektora prostopadłego

Post autor: kerajs »

drago77 pisze:Ok program oblicza \(\displaystyle{ x_{2}}\), ale mam problem, bo nie zawsze rysuje kąt prosty, właściwie tylko w niektórych przypadkach.?
O ile masz współrzędne WEKTORÓW to prostopadłość powinna wychodzić zawsze.
drago77 pisze:Mam jeszcze jedno pytanie. Czy dałoby radę narysować drugi wektor, znając tylko współrzędne pierwszego i wiedząc, że mają wspólny jeden punkt i leżą do siebie pod kątem prostym?
Masz za mało danych. Musisz znać współrzędne punktu lezącego na pierwszym wektorze. Prostopadłych będzie wtedy nieskończenie wiele wektorów których drugi koniec jest dowolnym punktem prostej prostopadłej do pierwszego wektora i przechodzącej przez ów punkt lezący na pierwszym wektorze.
drago77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 13 sty 2011, o 16:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 11 razy

Obliczenie współrzędnej wektora prostopadłego

Post autor: drago77 »

Dobra działa już wszystko. Musiałem po prostu wyznaczyć współrzędną punktu ze współrzędnej wektora. Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ