Odłożenie odcinka na półprostej w arkuszu kalkulacyjnym

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
stellatus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Odłożenie odcinka na półprostej w arkuszu kalkulacyjnym

Post autor: stellatus »

Mam półprostą, na której odłożony jest odcinek AB. Chcę od punktu B odłożyć następny odcinek o długości d, aby otrzymać odcinek BC. Interesuje mnie najprostszy wzór na współrzędne punktu C, który będzie miał zastosowanie w arkuszu kalkulacyjnym, czyli chyba najlepiej coś w stylu: x=...; y=... Nie mam kompletnie pojęcia jak go znaleźć w internecie ani jak go wyprowadzić. Podejrzewam, że będą potrzebne wzory: na długość odcinka \(\displaystyle{ \left|AB\right|= \sqrt{\left(x_{2}-x_{1})\right^2+\left(y_{2}-y_{1}\right)^2}}\) i na równanie prostej przechodzącej przez odcinek: \(\displaystyle{ \left(x_{2}-x_{1})\right\left(y-y_{1})\right=\left(y_{2}-y_{1})\right\left(x-x_{1})\right}\). Nigdy nie byłem dobry z matematyki, szkoła mi ją obrzydziła. Dopiero po latach zaczynam ją doceniać i podziwiać, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Odłożenie odcinka na półprostej w arkuszu kalkulacyjnym

Post autor: PiotrowskiW »

Wyznacz wzór tej prostej w postaci funkcji afinicznej. Tzn. jakiś punkt + wektor. ( najlepiej punkt A)
Masz wektor. Dodawaj go do punktu końcowego odcinka (punktu B). Jeśli chcesz punkt w dowolnym oddaleniu, to przeskaluj sobie wektor.
stellatus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Odłożenie odcinka na półprostej w arkuszu kalkulacyjnym

Post autor: stellatus »

Dziękuję za odpowiedź. Brzmi to obiecująco. Jednocześnie przepraszam, bo niestety nie jestem w stanie tego ogarnąć na podstawie tego jednego Twojego wpisu. Siedzę już kilka godzin nad tym, szukam w sieci informacji, ale to co znajduję jest dla mnie zbyt skomplikowane. Nie wiem jak przekształcić wzór tej prostej na postać afiniczną. Wydaje mi się, że moim celem jest osiągnięcie wzoru na ten punkt w postaci x=..., y=... Ta postać afiniczna przybliży nas do tego celu? Mógłbyś ją napisać?
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Odłożenie odcinka na półprostej w arkuszu kalkulacyjnym

Post autor: PiotrowskiW »

Ja też dawno nie miałem do czynienia z matematyką. Będzie to wyglądało jakoś tak:
\(\displaystyle{ af((x_1,y_1),(x_2,y_2))=(x_1,y_1)+ lin\left( \left[ x_2-x_1,y_2-y_1\right] \right)}\)
To lin oznacza w praktyce to co
\(\displaystyle{ t \cdot \left[ x_2-x_1,y_2-y_1\right]}\)
dla dowolnego t.
To znaczy, że aby opisać prostą potrzebujesz dwa punkty i tylko tyle.
stellatus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Odłożenie odcinka na półprostej w arkuszu kalkulacyjnym

Post autor: stellatus »

Ok. Mamy równanie w postaci afinicznej. Co dalej zrobić, żeby otrzymać to czego szukam, czyli \(\displaystyle{ x_{c}=..., y_{c}=...}\)?
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Odłożenie odcinka na półprostej w arkuszu kalkulacyjnym

Post autor: PiotrowskiW »

Aby otrzymać inny punkt z tej prostej, wymyślasz sobie jakieś t i do punktu A dodajesz
\(\displaystyle{ t \cdot \left[ x_2-x_1,y_2-y_1\right]}\) (współrzędne wektora są przecież znane!)
stellatus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Odłożenie odcinka na półprostej w arkuszu kalkulacyjnym

Post autor: stellatus »

Dzięki. Już wszystko wiem:

Kod: Zaznacz cały

http://www.math.edu.pl/forum/temat,studia,4439,0
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ