Iloczyn skalarny

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Iloczyn skalarny

Post autor: Milczek »

Zacząłem się uczyć geometrii analitycznej , klocek po klocku buduję teorię lecz trafiłem na punkt z którym nie mogę sobie poradzić za pomocą podręczników.

Proszę , wytłumaczcie mi : Po co jest iloczyn skalarny.
Rozumiem że jest to liczba zdefiniowana jako iloczyn wartości długości wektorów pomnożony przez cosinus kąta pomiędzy nimi. Lecz co ten iloczyn mi daje, pokazuje coś , daje jakoś nowy wektor. Po co mi informacja o tym iloczynie ?
Poza suchą definicją iloczynu skalarnego nie idzie w książce za tym żadna teoria czy zastosowanie. Jestem w kropce bo nie wiem skąd to się wzięło i co z tym zrobić.
szw1710

Iloczyn skalarny

Post autor: szw1710 »

Iloczyny skalarne są podstawą analizy funkcjonalnej i teorii przestrzeni unitarnych oraz przestrzeni Hilberta. Bez iloczynów skalarnych nie byłoby szeregów Fouriera.

Iloczyn skalarny to dodatnio określony funkcjonał dwuliniowy symetryczny. Z jego własności i z nierówności Schwarza wynika możliwość określenia kąta między wektorami przestrzeni unitarnej (tj. przestrzeni liniowej wyposażonej w iloczyn skalarny). A że zgadza się to z tym co wiemy z fizyki: iloczyn długości pomnożony przez cosinus kąta między wektorami - to zupełnie inna sprawa.

Opisałem tu iloczyn skalarny z zupełnie innej perspektywy, ale dającej ogólniejsze spojrzenie. Jeśli studiujesz matematykę - powinieneś zrozumieć. Jeśli nie - pozostają wektory. Ich iloczyn skalarny jest liczbą. Mając wektory \(\displaystyle{ i,j}\) jednostkowe na płaszczyźnie, z określenia kątowego mamy \(\displaystyle{ i\circ j=0}\). Zachodzą też pewne własności algebraiczne, z których wynika wzór na obliczanie tego iloczynu.

Generalnie iloczynu skalarnego możemy używać właśnie do mierzenia kątów między wektorami czy do wyznaczania pracy siły (iloczyn skalarny wektorów siły i przesunięcia).

W kwestiach analizy funkcjonalnej polecam też lekturę następujących artykułów na moim blogu:

... a-czesc-i/
... -czesc-ii/
http://byc-matematykiem.pl/piekno-prost ... ta-piekna/
ODPOWIEDZ