Wyznacz równanie prostej na podstawie punktu i odległości

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
vergil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia

Wyznacz równanie prostej na podstawie punktu i odległości

Post autor: vergil »

Polecenie: prosta k przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ A=(3,2)}\) i przecina dodatnie półosie układu współrzędnych w takich punktach, że iloczyn ich odległości od punktu \(\displaystyle{ (0,0)}\) jest równy \(\displaystyle{ 25}\). Wyznacz równanie prostej \(\displaystyle{ k}\).

Kombinowałem ze wzorem na odległość prostej od punktu, zastanawiałem się nad liczeniem długości wektora, ale ostatecznie do niczego nie doszedłem. Jest ktoś w stanie podać sposób rozwiązania?
Ostatnio zmieniony 10 sty 2016, o 16:18 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
macik1423
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 875
Rejestracja: 8 paź 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: R do M
Podziękował: 56 razy
Pomógł: 234 razy

Wyznacz równanie prostej na podstawie punktu i odległości

Post autor: macik1423 »

Prosta będzie mieć równanie \(\displaystyle{ y=ax+b}\), jak podstawimy pod nią punkt \(\displaystyle{ A}\), wtedy \(\displaystyle{ y=ax+2-3a}\), będzie przecinać oś OY w punkcie \(\displaystyle{ (0,2-3a)}\), a oś OX \(\displaystyle{ \left(\frac{3a-2}{a},0\right)}\)
Awatar użytkownika
vergil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia

Wyznacz równanie prostej na podstawie punktu i odległości

Post autor: vergil »

Zastanawia mnie jednak dlaczego podstawienie punktu odbywa się w "dziwny sposób", tj. nie otrzymujemy:
\(\displaystyle{ 2=3x+b}\)
Zgodnie z tym co napisałeś, punkt \(\displaystyle{ A}\) (jego współrzędne) równa się współczynnikowi we wzorze prostej - \(\displaystyle{ b}\), czego również nie do końca rozumiem.

Współrzędną punktu przecięcia z OX otrzymałeś z przekształcenia równania jak rozumiem. Jak dokładnie tego dokonałeś?

Jak rozumiem, po otrzymaniu tego wszystkiego liczymy długości wektorów, a ich iloczyn ma równać się \(\displaystyle{ 25}\)?
macik1423
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 875
Rejestracja: 8 paź 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: R do M
Podziękował: 56 razy
Pomógł: 234 razy

Wyznacz równanie prostej na podstawie punktu i odległości

Post autor: macik1423 »

Podstawiasz współrzędne punktu \(\displaystyle{ A(3,2)}\) czyli za \(\displaystyle{ x=3}\), \(\displaystyle{ y=2}\), stąd masz
\(\displaystyle{ 2=3a+b}\), z tego wyznaczyłem \(\displaystyle{ b=2-3a}\), wstawiłem do \(\displaystyle{ y=ax+b}\), \(\displaystyle{ y=ax+2-3a}\), i dla tego równania policzyłem miejsce zerowe, czyli miejsce przecięcia wykresu funkcji z osią OX. \(\displaystyle{ 0=ax+2-3a}\), \(\displaystyle{ x=\frac{3a-2}{a}}\)
Odległość punktu przecięcia z osią OY do punktu \(\displaystyle{ (0,0)}\) to \(\displaystyle{ 2-3a}\), a od osi OX to \(\displaystyle{ \frac{3a-2}{a}}\), iloczyn ma być równy \(\displaystyle{ 25}\). \(\displaystyle{ (2-3a)\cdot \frac{3a-2}{a}=25}\) i rozwiązać takie równanie.
ODPOWIEDZ