Suma iloczynu skalarnego i iloczynu wektorowego

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
wojtas96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kwidzyn
Podziękował: 5 razy

Suma iloczynu skalarnego i iloczynu wektorowego

Post autor: wojtas96 »

Hej, zauważyłem, że tutaj konkretnie odpowiadacie na trudne (dla mnie) zagadnienia, więc zwracam się koledzy do Was o pomoc:)
Mam zadanko o treści:
Dane są wektory:
\(\displaystyle{ \vec{a}}\) [0,5,10]
\(\displaystyle{ \vec{b}}\) [3,0,1]
\(\displaystyle{ \vec{c}}\) [8,2,5]

a) \(\displaystyle{ \vec{a}}\) \(\displaystyle{ \circ}\) (\(\displaystyle{ \vec{b}}\)X\(\displaystyle{ \vec{c}}\))

b) \(\displaystyle{ \vec{a}}\) \(\displaystyle{ \circ}\) (\(\displaystyle{ \vec{b}}\)X\(\displaystyle{ \vec{c}}\)) + \(\displaystyle{ \vec{b}}\) \(\displaystyle{ \circ}\) (\(\displaystyle{ \vec{c}}\)X\(\displaystyle{ \vec{a}}\)) + \(\displaystyle{ \vec{a}}\) X (\(\displaystyle{ \vec{b}}\) \(\displaystyle{ \circ}\) \(\displaystyle{ \vec{c}}\))

Mam problem z tymi przykładami, robię już zadanka 3 godziny, więc nie jestem pewny tego co robię. Na dobry początek: w przykładzie a) wynik: 95
Co z tym drugim? Gdyby w ostatnim składniku tej sumy był iloczyn skalarny to spoko, ale jest wektorowy, jak to jest z tym?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Suma iloczynu skalarnego i iloczynu wektorowego

Post autor: kerajs »

a) \(\displaystyle{ \vec{a}\circ (\vec{b} \times \vec{c})=\left[ 0,5,10\right] \circ\left[ -3,-7,6\right]=0-35+60=25}\)

b) \(\displaystyle{ \vec{a}\circ (\vec{b} \times \vec{c})+\vec{b}\circ (\vec{c} \times \vec{a})+\vec{a} \times ( \vec{b} \circ \vec{c})}\)
Zapis ostatniego składnika sumy jest błędny. Taki iloczyn nie istnieje.
wojtas96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kwidzyn
Podziękował: 5 razy

Suma iloczynu skalarnego i iloczynu wektorowego

Post autor: wojtas96 »

Dziękuję bardzo za rozwianie wątpliwości co do przykładu b), myślałem, że coś pominąłem, ale takie miałem wrażenie, że nie da się tego zrobić
ODPOWIEDZ