Współrzędne drugiego wektora w 3D

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
miano
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2015, o 22:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Współrzędne drugiego wektora w 3D

Post autor: miano »

Witam Forumowiczów,
to mój pierwszy post, więc mam nadzieję, że dobrze wybrałem dział. Będę wdzięczny za pomoc w znalezieniu odpowiedzi, a mianowicie ....

Czy mając losowo wybrany wektor w 3D o współrzędnych \(\displaystyle{ (x_1, y_1, z_1)}\) jestem w stanie określić współrzędne drugiego wektora \(\displaystyle{ (x_2, y_2, z_2)}\) wiedząc, że pomiędzy tymi wektorami, których początki leżą w początku układu współrzędnych, jest kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) ?

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
Sławek
Ostatnio zmieniony 17 lis 2015, o 23:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm . Temat umieszczony w złym dziale. Nie wyłączaj BBCode!
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Współrzędne drugiego wektora w 3D

Post autor: liu »

Nie możesz jednoznacznie, bo:
1) nie masz określonej jego długości
2) nawet przy określonej długości jest bardzo dużo takich wektorów (w trzech wymiarach).
miano
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2015, o 22:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Współrzędne drugiego wektora w 3D

Post autor: miano »

Dziękuję za odpowiedź. Będę kontynuował wątek i trochę go rozwinę ...

Muszę napisać symulację, w której losuję dwa wektory w przestrzeni 3D (tak jak wyżej oba mają początek w początku układu współrzędnych). Znam długości tych wektorów.

Jeśli rozważam to zagadnienie w układzie sferycznym to kąty \(\displaystyle{ \theta}\) oraz \(\displaystyle{ \phi}\) podlegają rozkładom, odpowiednio jak \(\displaystyle{ sin\left( \theta \right)}\) oraz płaskiemu w całym zakresie zmienności \(\displaystyle{ \phi}\).

Ich rozmieszczenie w przestrzeni może być dowolne (oczywiście z prawdopodobieństwem wylosowania zgodnym z danym rozkładem), tylko z warunkiem zachowania kąta między nimi.

To czego nie potrafię na chwilę obecną zrobić to wyznaczyć współrzędnych drugiego wektora z powyższym warunkiem na kąt \(\displaystyle{ \alpha}\). Tak jak Ilu napisałeś, jest ich nieskończenie wiele, ale mi wystarczy jeden

To co robię na początku, to losuję położenie pierwszego wektora .... i tu klops. Nie wiem co dalej. Mogę wylosować też drugi wektor, ale jak jednocześnie zapewnić warunek na \(\displaystyle{ \alpha}\)?-- 18 lis 2015, o 15:43 --Na razie zastosowałem rozwiązanie siłowe. Tak długo losuję kąty \(\displaystyle{ \left( \theta_1, \phi_1 \right)}\) oraz\(\displaystyle{ \left( \theta_2, \phi_2\right)}\), aż iloczyn skalarny obu wektorów daje poprawną wartość \(\displaystyle{ \alpha}\). Czy jednak nie można tego zrobić analitycznie? Nie lubię takich rozwiązań, jakie zastosowałem powyżej.
ODPOWIEDZ