Liczby zespolone

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Frynio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 10 paź 2015, o 02:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 32 razy

Liczby zespolone

Post autor: Frynio »

Witam. Mam obecnie liczby zespolone i mam problem z dwoma podpunktami jednego zadania oraz z całym drugim. Wygląda to tak:

z2 W układzie Oxy zaznaczyć zbiory liczb zespolonych spełniających warunki:

c) \(\displaystyle{ |z+3-2i|=4}\)
d) \(\displaystyle{ 3\le|3iz-6|\le\sqrt{10}}\)

z3 Obliczyć \(\displaystyle{ \Bigl(\frac{\sqrt{3}+i}{1-i}\Bigr)^8}\). Wynik przedstawić w postaci algebraicznej

Z góry byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Siedzę, siedzę i nic nie mogę wykombiować
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Liczby zespolone

Post autor: Premislav »

z3
Przedstawiasz \(\displaystyle{ \sqrt{3}+i}\) oraz \(\displaystyle{ 1-i}\) w postaci trygonometrycznej, a następnie moduły dzielisz i potęgujesz normalnie, zaś jeśli chodzi o argumenty kątowe, to najpierw korzystasz z tego, że
\(\displaystyle{ \frac{\cos(\alpha)+i\sin(\alpha)}{\cos(\beta)+i\sin(\beta)}=\cos(\alpha-\beta)+i\sin(\alpha-\beta)}\), a potem ze wzoru de Moivre'a. Dalej wystarczy wrócić do postaci algebraicznej.

Umiesz wyznaczyć argumenty kątowe i moduły dla \(\displaystyle{ \sqrt{3}+i}\) oraz \(\displaystyle{ 1-i}\)?
Frynio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 10 paź 2015, o 02:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 32 razy

Liczby zespolone

Post autor: Frynio »

Tak, tak. Jasne, że umiem. Dobra, dzięki wielkie. Zaraz popróbuję
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22204
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Liczby zespolone

Post autor: a4karo »

C) potrafisz przeczytać to zadanie w takim języku, żeby zrozumiał dziesięciolatek?
D) doprowadź do podobnej postaci co c)
ODPOWIEDZ