Równanie płaszczyzne do powierzchni i stycznej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
zamir4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 9 mar 2014, o 14:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Równanie płaszczyzne do powierzchni i stycznej

Post autor: zamir4 »

Witam serdecznie,
moje zadanie to Podaj rownanie plaszczyzny rownoleglej do \(\displaystyle{ x-y+2z=0}\) i stycznej do powierzchni \(\displaystyle{ x^{2} + 2y^{2} + z^{2}=1}\)

Bardzo proszę o jakąś wskazówkę, bo ruszyć zadania nie umiem. Jedyne co potrafię, to wyznaczyć to pochodne częściowe, ale to podstawa podstaw :/.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek wskazówkę/poradę
Ostatnio zmieniony 1 cze 2015, o 19:57 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Równanie płaszczyzne do powierzchni i stycznej

Post autor: kerajs »

Wskazówki:
1. Wektor normalny płaszczyzny równoległej jest równoległy do wektora normalnego płaszczyzny danej.
2. Wektor normalny płaszczyzny stycznej jest równy gradientowi z funkcji w punkcie styczności.
Ukryta treść:    
II wersja rozwiązania (??)
Układ :
\(\displaystyle{ x-y+2z+D=0\wedge x^{2} + 2y^{2} + z^{2}=1}\)
musi mieć tylko jedno rozwiązanie.
zamir4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 9 mar 2014, o 14:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Równanie płaszczyzne do powierzchni i stycznej

Post autor: zamir4 »

Tak, serdeczne dzięki.

Teraz mam tylko jeszcze jedno pytanie, mam znaleźć i narysować zbiór punktów P takich, że styczna powierzchni do powierzchni \(\displaystyle{ x^{2}+y^{2}+z^{2}=2}\) przez punkt \(\displaystyle{ P (0,0,2)}\)

Jeszcze raz serdeczne dziękuję, czy móglbym prosić raz jeszcze o jakąś wskazówkę do tego zadania?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Równanie płaszczyzne do powierzchni i stycznej

Post autor: kerajs »

Mam nadzieje ze znalazłeś oba rozwiązania do pierwszego zadania.

Przypuszczam że treść w drugim zadaniu jest taka:
Znajdź i narysuj zbiór punktów P należących do sfery \(\displaystyle{ x^{2}+y^{2}+z^{2}=2}\) i takich, że płaszczyzna styczna do sfery w punkcie P zawiera punkt \(\displaystyle{ (0,0,2)}\)
Jest to okrąg będący częścią wspólną sfery i płaszczyzny \(\displaystyle{ z=1}\). Zbiór ten można znaleźć na wiele sposobów.. Sugeruję zacząć od łatwiejszej wersji na układzie XOZ
Znajdź punktóy P należące do okręgu \(\displaystyle{ x^{2}+z^{2}=2}\) i takich, że prosta styczna do okręgu w punkcie P przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ (0,2)}\)
ODPOWIEDZ