Punkt symetryczny + wsp. trzeciego wierzchołka trójkąta

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
blazy11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 26 gru 2010, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 3 razy

Punkt symetryczny + wsp. trzeciego wierzchołka trójkąta

Post autor: blazy11 »

Witam

Mam problem z dwoma zadaniami. Nie bardzo wiem jak się za nie zabrać, z jakich wzorów skorzystać.

1. Znaleźć punkt symetryczny do \(\displaystyle{ P \left(-2, \right -9)}\) względem prostej \(\displaystyle{ l: 2x+5y-38=0}\)
2. W trójkącie ABC dane są dwa wierzchołki \(\displaystyle{ A \left(-4, \right 4)}\) i \(\displaystyle{ B \left(4, \right 0)}\)oraz punkt przecięcia wysokości \(\displaystyle{ H \left(3, \right 4)}\) . Znaleźć współrzędne wierzchołka C.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Punkt symetryczny + wsp. trzeciego wierzchołka trójkąta

Post autor: SlotaWoj »

Zadanie 1.

Wektor swobodny \(\displaystyle{ [A;B]}\) jest prostopadły do prostej o równaniu \(\displaystyle{ Ax+By+C=0}\). Jak go zaczepisz w punkcie \(\displaystyle{ P}\), to otrzymasz drugi punkt. Prosta przechodząca przez oba te punkty jest prostopadła do poprzedniej. Trzeba znaleźć punt przecięcia tych prostych itd.
malpxiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 16 lis 2014, o 18:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska
Pomógł: 1 raz

Punkt symetryczny + wsp. trzeciego wierzchołka trójkąta

Post autor: malpxiii »

Zadanie 2
Z tego, że prosta jest prostopadła do \(\displaystyle{ AB}\) i przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ H}\), mamy funkcję liniową:
\(\displaystyle{ f\left( x\right)=2x-2}\)
zaś druga prosta przechodząca przez punkt \(\displaystyle{ B}\) i będąca prostopadła do prostej \(\displaystyle{ AH}\) ma wzór \(\displaystyle{ x=4}\). Zadanie sprowadza się do rozwiązania układu równań:
\(\displaystyle{ \begin{cases} x=4 \\ f\left( x\right)=2x-2 \end{cases}}\)
blazy11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 26 gru 2010, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 3 razy

Punkt symetryczny + wsp. trzeciego wierzchołka trójkąta

Post autor: blazy11 »

dzięki wielkie mam już rozwiązania zadań
ODPOWIEDZ