środek ciężkości wycinka spirali

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
skorpionxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 18 lip 2011, o 09:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 1 raz

środek ciężkości wycinka spirali

Post autor: skorpionxx »

Witam
Pozdrawiam wszystkich

Borykam się z takim problemem.
Wykreślam dwie spirale (spirala \(\displaystyle{ r=a \cdot \phi}\)) o różnych wartościach "\(\displaystyle{ a}\)".
Następnie mam za zadanie obliczyć pole powierzchni i środek ciężkości figury ograniczonej tymi dwiema spiralami jak na rys - to zaczernione.
Problemem jest , ze nie wiem jak się zabrać i jak wyznaczyć środek ciężkości.

Dane jakimi dysponuje
promień \(\displaystyle{ r}\)
\(\displaystyle{ h_0\\
h_1\\
q_1}\)

kąt \(\displaystyle{ \phi_1}\)
AU
AU
2re02gn.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 81 razy
Ostatnio zmieniony 1 cze 2016, o 22:55 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

środek ciężkości wycinka spirali

Post autor: SlotaWoj »

Pole powierzchni:
  • \(\displaystyle{ r_1(\phi)=a_1\phi+r+h_0 \\
    r_2(\phi)=a_2\phi+r+h_0 \\
    a_1=\frac{2(h_1-h_0)}{\pi} \\
    a_2=\frac{2(h_1-h_0+q_1)}{\pi} \\
    S=\frac{1}{2}\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}r_2^2(\phi)-r_1^2(\phi) \ d\phi}\)
Środek ciężkości (współrzędne w kierunku \(\displaystyle{ x:\ \phi=0}\) i \(\displaystyle{ y:\ \phi=\pi/2}\)):
  • \(\displaystyle{ x_s=\frac{1}{4S}\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}\left(r_2^2(\phi)-r_1^2(\phi)\right)\mbox{·}(r_2(\phi)+r_1(\phi))\mbox{·}\cos\phi\ d\phi \\
    y_s=\frac{1}{4S}\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}\left(r_2^2(\phi)-r_1^2(\phi)\right)\mbox{·}(r_2(\phi)+r_1(\phi))\mbox{·}\sin\phi\ d\phi}\)
skorpionxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 18 lip 2011, o 09:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 1 raz

środek ciężkości wycinka spirali

Post autor: skorpionxx »

Dziękuję za odpowiedź, nie spodziewałem się że tak szybko to będzie
A mam jeszcze jedno pytanie (może ja nie doprecyzowałem problem) czy ten wzór jest uniwersalny dla wszystkich kątów fi czy tylko od 0 do pi/2

Bo zastanawiam się jaki będzie wzór jak kat fi będzie większy od pi/2
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

środek ciężkości wycinka spirali

Post autor: SlotaWoj »

Wzory na \(\displaystyle{ S}\) oraz \(\displaystyle{ x_s}\) i \(\displaystyle{ y_s}\) są uniwersalne. Tu dotyczą one pola i położenia środka ciężkości powierzchni ograniczonej dwoma krzywymi o równaniach biegunowych.
Natomiast ich zastosowania niekoniecznie muszą być uniwersalne – tu ze względu na rodzaj krzywych (spirale Archimedesa).
Bo gdy wyobrazić sobie, że dotyczy on rozkładu obciążenia ciągłego spowodowanego np. przez śnieg spoczywający na dachu będącym powierzchnią walcową, to powinien on być dla kątów od \(\displaystyle{ \pi}\) do \(\displaystyle{ \pi/2}\) symetryczny w stosunku do przedstawionego na rysunku. Zresztą w tym przypadku ma on dodatkowo ten niedostatek, że pochodna \(\displaystyle{ q'(\pi/2)\neq0}\) .
ODPOWIEDZ