Pole trójkąta z iloczynu wektorowego

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
cuube
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 9 lis 2005, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bochnia
Podziękował: 10 razy

Pole trójkąta z iloczynu wektorowego

Post autor: cuube »

Mam dane wierzchołki trójkąta. \(\displaystyle{ A=[0,1,1], B=[1,1,0], C=[1,3,-1]}\). Korzystając z iloczynu wektorowego obliczyć jego pole.

Właśnie za bardzo nie wiem jak mam skorzystać z tego iloczynu wektorowego, żeby obliczyć to pole. :/
Ostatnio zmieniony 20 lut 2019, o 17:07 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
bloody_angel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 17 cze 2007, o 15:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Święte Miasto
Pomógł: 3 razy

Pole trójkąta z iloczynu wektorowego

Post autor: bloody_angel »

\(\displaystyle{ P=\frac{1}{2}|\vec{a}\times\vec{b}|}\)
Jopekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 9 maja 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Edynburg
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 15 razy

Pole trójkąta z iloczynu wektorowego

Post autor: Jopekk »

Jak Tobie ktoś pisze, że nie wie, jak obliczyć coś ze wzoru jakiegoś, to napisanie tego wzoru ani trochę mu nie pomoże, a w moim przypadku to by mnie tylko wnerwiło delikatnie rzecz ujmując...

Przechodząc do zadania:

\(\displaystyle{ AB=(1;0;-1), AC=(1;2;-2)}\)

\(\displaystyle{ \overrightarrow{AB}\times\overrightarrow{AC}=\left[\begin{array}{ccc}i&j&k\\1&0&-1\\1&2&-2\end{array}\right]}\)

Liczymy wyznacznik macierzy \(\displaystyle{ 3\times 3}\), który wynosi: \(\displaystyle{ 2i+j+2k .}\)

\(\displaystyle{ |\overrightarrow{AB}\times\overrightarrow{AC}|= \begin{vmatrix}i&j&k\\1&0&-1\\1&2&-2\end{vmatrix} = \sqrt{(2^{2}+1^{2}+2^{2}}=3.}\)

Wiedząc, że \(\displaystyle{ pole=0.5 |\overrightarrow{AB}\times\overrightarrow{AC}|}\) otrzymujemy
\(\displaystyle{ P=0.5 \cdot 3=1.5}\).
Ostatnio zmieniony 20 lut 2019, o 17:13 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
cuube
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 9 lis 2005, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bochnia
Podziękował: 10 razy

Pole trójkąta z iloczynu wektorowego

Post autor: cuube »

Dzieki!
ODPOWIEDZ