Styczna między dwoma okręgami

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
Borneq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 247
Rejestracja: 23 lip 2010, o 07:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: geo:lat=0 geo:lon=0
Podziękował: 13 razy

Styczna między dwoma okręgami

Post autor: Borneq »

Jaki wzór na styczną gdy mamy środki i promienie dwóch okręgów oraz dwa przypadki:
- styczna dotyka z jednej strony oba okręgi
- styczna dotyka pierwszy okrąg z jednej strony a drugi z drugiej
Coś takiego jak na rysunku:

Szukałem i dla https://www.matematyka.pl/3098.htm nie ma obrazków, trudno odgadnąć te wzory
Z tablic matematycznych, styczna do okręgu \(\displaystyle{ (x-p)^2+(x-q)^2 = r^2}\) w punkcie \(\displaystyle{ A(x_1,y_1)}\):
\(\displaystyle{ (x_1-p)(x-p)+(y_1-q)(y-q) = r^2}\)
Ale co zrobić gdy nie mam punktu styczności i mam go dopiero wyliczyć?
Znalazłem coś takiego : [url]http://www.vb-helper.com/howto_net_circle_circle_tangents.html[/url], trzeba zmniejszać lub powiększać koła, ale jakie wzory powstaną?
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Styczna między dwoma okręgami

Post autor: szachimat »

Borneq, napisałeś: "Jaki wzór na styczną gdy mamy środki i promienie dwóch okręgów" - czy masz te wielkości jako konkretne liczby, czy ogólnie na literach?
Awatar użytkownika
Borneq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 247
Rejestracja: 23 lip 2010, o 07:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: geo:lat=0 geo:lon=0
Podziękował: 13 razy

Styczna między dwoma okręgami

Post autor: Borneq »

Ogólnie, dla liczb mam kalkulator , to znaczy chodzi mi o ogólną procedurę gdzie potem podstawię liczby ale mogę podstawić dowolne liczby.
Na razie przyglądam się procedurze w Visual Basicu

Kod: Zaznacz cały

http://www.vb-helper.com/howto_net_circle_circle_tangents.html
, po przetłumaczeniu na inny język programowania chyba będzie to o co mi chodziło.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Styczna między dwoma okręgami

Post autor: szachimat »

Nie wiem, czy ten pomysł może doprowadzić do ładnych przekształceń. Ale można łączyć w układ równań prostą \(\displaystyle{ y=ax+b}\) z jednym okręgiem (delta gdzieś w trakcie rozwiązania musi być przyrównana do zera), tak samo z drugim okręgiem. I trzeba jakoś dobrać się do "a" i "b" w zależności od wielkości danych.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Styczna między dwoma okręgami

Post autor: a4karo »

Zauważ, że promienie kół w punktach styczności są do siebie równoległe (bo sa prostopadłe do wspólnej prostej stycznej. To znaczy, że do prostej stycznej, prostej przechodzącej przez śrdoku okręgu możesz zastosować twierdzenie Talesa (przedłuż je tak, aby sie przecięły). To powinno ułatwić sprawę. Łatwo będzie wyznaczyc ich punkt przecięcia.
ODPOWIEDZ