Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
k95n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2011, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: k95n »

Witam,
Mam dane dwie proste
1) \(\displaystyle{ y=2x-255}\)
2) \(\displaystyle{ y=0,25x+110}\)

Oraz punkt \(\displaystyle{ Q (X=90 Y=147)}\)

Mam za zadanie znaleźć promień okręgu, który przechodzi przez punkt Q oraz punkty styczności.
W tym celu znalazłem sobie dwa dodatkowe punkty (A i B) leżące na każdej prostej.
Obliczyłem kąt P,W,K, obliczyłem też miarę kąta środkowego okręgu (P,S,K).
Teraz wiem, że powinienem ułożyć jakiś układ równań żeby uzyskać promień ale nie wiem jaki. Ktoś pomoże?
W linku szkic:


Doszedłem jeszcze do tego, że równanie okręgu ma taką postać:
\(\displaystyle{ (90-Xs) ^{2} +(146-Ys) ^{2}= R^{2}}\)
Ostatnio zmieniony 25 mar 2015, o 20:05 przez k95n, łącznie zmieniany 4 razy.
Konradek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 29 lis 2011, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 20 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: Konradek »

k95n pisze:Mam za zadanie znaleźć promień okręgu, który przechodzi przez punkt Q oraz punkty styczności.
Na pewno tak brzmi treść?
k95n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2011, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: k95n »

Tak, muszę znaleźć promień okręgu i punkty P i K, które zaznaczyłem na tym szkicu.
Konradek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 29 lis 2011, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 20 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: Konradek »

Przepraszam, na pierwszy rzut oka zrozumiałem to jak promień, który przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ Q}\) oraz przechodzi przez punkty styczności.

\(\displaystyle{ o: (x-a)^2+(y-b)^2=r^2}\), gdzie \(\displaystyle{ S(a,b)}\) to środek okręgu \(\displaystyle{ o}\), a \(\displaystyle{ r}\) to jego promień
wiedząc, że \(\displaystyle{ d(S, l_{1})=d(S, l_{2})}\) możesz wyznaczyć \(\displaystyle{ b}\) w zależności od \(\displaystyle{ a}\).
Następnie wiedząc, że \(\displaystyle{ Q \in o}\) ułóż równanie z niewiadomymi \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ r}\).
Potrzebujesz jeszcze jednego równania.
k95n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2011, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: k95n »

Konradek pisze:Przepraszam, na pierwszy rzut oka zrozumiałem to jak promień, który przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ Q}\) oraz przechodzi przez punkty styczności.

\(\displaystyle{ o: (x-a)^2+(y-b)^2=r^2}\), gdzie \(\displaystyle{ S(a,b)}\) to środek okręgu \(\displaystyle{ o}\), a \(\displaystyle{ r}\) to jego promień
wiedząc, że \(\displaystyle{ d(S, l_{1})=d(S, l_{2})}\) możesz wyznaczyć \(\displaystyle{ b}\) w zależności od \(\displaystyle{ a}\).
Następnie wiedząc, że \(\displaystyle{ Q \in o}\) ułóż równanie z niewiadomymi \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ r}\).
Potrzebujesz jeszcze jednego równania.
A w jaki sposób wyznaczyć \(\displaystyle{ b}\) w zależności od \(\displaystyle{ a}\) ?
Co powinno zawierać drugie równanie? Myślę, że jak to będę wiedział to dalej dam sobie radę
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: Ania221 »

Znajdź równanie dwusiecznej kąta \(\displaystyle{ AWB}\)
Na tej dwusiecznej leży środek okręgu
Konradek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 29 lis 2011, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 20 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: Konradek »

Zastosuj wzór na odległość punktu od prostej. (\(\displaystyle{ d(S, l_{1})=d(S, l_{2})}\) oznacza dokładnie tyle, co "odległość punktu \(\displaystyle{ S}\) od prostej \(\displaystyle{ l_{1}}\) jest równa odległości punktu \(\displaystyle{ S}\) od prostej \(\displaystyle{ l_{2}}\)).
Otrzymasz dwie proste (nawiasem mówiąc będą to dwusieczne kątów utworzonych przez dane proste), ale jedną z nich możesz odrzucić (którą i dlaczego?).
Skoro otrzymasz równianie z niewiadomymi \(\displaystyle{ a}\) oraz \(\displaystyle{ r}\), musisz ułożyć drugie, również z tymi niewiadomymi, aby je wyliczyć. Może przyda się fakt, że \(\displaystyle{ |SQ|=|SP|=|SK|}\).
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: Ania221 »

Równanie dwusiecznej , np z tablic

\(\displaystyle{ \frac{\left| 2x-y-255\right| }{ \sqrt{2^2+1} } = \frac{\left| 0,25x-y+110\right| }{ \sqrt{(0,25)^2+1} }}\)

Otrzymasz 2 proste, bo sa dwie dwusieczne, musisz wybrać tę leżącą wewnątrz kąta \(\displaystyle{ AWB}\)
W tym równaniu zamieniasz x i y na a i b, bo środek okręgu S(a,b) leży na tej dwusiecznej.

współrzędne punktów styczności, leżących na danych prostych \(\displaystyle{ A(x, 2x-255)}\), \(\displaystyle{ B(x, 0,25x+110)}\)

Pozostale równania

\(\displaystyle{ (x-a)^2+(2x-255-b)^2=r^2}\)

\(\displaystyle{ (x-a)^2+(0,25x+110-b)^2=r^2}\)

\(\displaystyle{ (90-a)^2+(147-b)^2=r^2}\)

Mamy układ 4 równań z 4 niewiadomymi
k95n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2011, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: k95n »

Przy wyznaczaniu równania dwusiecznej wyzerowały mi się "y". Chyba coś poszło nie tak, mógłby ktoś skontrolować?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: Kartezjusz »

Współczynnik kierunkowy dwusiecznej jest to średnia arytmetyczna obu współczynników danych.
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Punkt styczności dwóch prostych z okręgiem

Post autor: Ania221 »

Kartezjusz pisze:Współczynnik kierunkowy dwusiecznej jest to średnia arytmetyczna obu współczynników danych.
Hm...jakoś nie jestem o tym przekonana...z równania dwusiecznej wynika całkiem co innego.
Jeżeli weźmiemy proste \(\displaystyle{ y=3x}\) i \(\displaystyle{ y=x}\) to wsp jednej z dwusiecznych byłby \(\displaystyle{ m=2}\).
Nie zgadza się to ani z równaniem dwusiecznej, ani z rysunkiem.
ODPOWIEDZ