Sprawdź czy punkty A, B, C leżą na jednej prostej, jeśli

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Tux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 27 cze 2008, o 14:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kto to wie?
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 2 razy

Sprawdź czy punkty A, B, C leżą na jednej prostej, jeśli

Post autor: Tux »

\(\displaystyle{ A=\left( -2,1,-1\right) , B=\left( 1,0,2\right) , C=\left( 1,1,1\right)}\)

Jakaś podpowiedź, jak ugryźć?
Ostatnio zmieniony 11 mar 2015, o 23:04 przez Zahion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
szw1710

Sprawdź czy punkty A, B, C leżą na jednej prostej, jeśli

Post autor: szw1710 »

Wektorowo. Narysuj trzy punkty współliniowe i zaznacz odpowiednie wektory. Jaka jest między nimi relacja?

Mam też praktyczny sposób. Spróbuj znaleźć wyjaśnienie, czemu musi działać? Ustawiasz te punkty w macierz i liczysz wyznacznik. Jeśli jest niezerowy - punkty są niewspółliniowe. Zerowy - współliniowe.
Tux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 27 cze 2008, o 14:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kto to wie?
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 2 razy

Sprawdź czy punkty A, B, C leżą na jednej prostej, jeśli

Post autor: Tux »

a, czy metoda z macierzą i wyznacznikiem będzie działać z np. czterema punktami?
szw1710

Sprawdź czy punkty A, B, C leżą na jednej prostej, jeśli

Post autor: szw1710 »

Nie będzie działać. Nie ma wtedy wyznacznika.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Sprawdź czy punkty A, B, C leżą na jednej prostej, jeśli

Post autor: szachimat »

Nie wiem jak to przenosi się na trzeci wymiar, bo rzadko rozwiązuję tego typu zadania, ale na płaszczyźnie, jeżeli chcemy wykazać że punkty A, B, i C są współliniowe, to można np. z wektorów szybko pokazać że są, gdy pole trójkąta ABC jest równe zero.
Tux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 27 cze 2008, o 14:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kto to wie?
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 2 razy

Sprawdź czy punkty A, B, C leżą na jednej prostej, jeśli

Post autor: Tux »

niech mi ktos podpowie dlaczego dziala sposob macierzowy, bo mmie dzis Pani doktor przyciela ze to nie ma prawa dzialac
szw1710

Sprawdź czy punkty A, B, C leżą na jednej prostej, jeśli

Post autor: szw1710 »

Zaczepiając w początku układu wektory o końcach \(\displaystyle{ A,B,C}\), jeśli są liniowo niezależne, to punkty nie są współliniowe i wyznaczają dokładnie jedną płaszczyznę. Współrzędne wektorów są takie same jak punktów. Więc niezerowy wyznacznik mówi o liniowej niezależności wektorów. Zerowanie wyznacznika oznacza liniową zależność wektorów, ale rzeczywiście nie mówi o współliniowości. Pospieszyłem się. Np. mamy \(\displaystyle{ A(1,1,1),\;B(2,2,2)\;C(0,0,1)}\). Wyznacznik jest serowy, punkty niewspółliniowe. Wszystkie trzy wektory muszą być równoległe, a to inna bajka, ale rzecz została już wyjaśniona.
ODPOWIEDZ