Równanie ogólne płaszczyzny, jak znaleźć współczynnik?

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
DemonMichaus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 17:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczebrzeszyn

Równanie ogólne płaszczyzny, jak znaleźć współczynnik?

Post autor: DemonMichaus »

Witam, miałem wyznaczyć równanie płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi_{2}}\) prostopadłej do płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi_{1}}\) , której wzór miałem podany. Były dane również punkty zawarte w płaszczyźnie, której równanie mamy odszukać. Wyznaczyłem wektor normalny szukanej płaszczyzny itd. Dotarłem do końca i zastanawiam się, jak ma wyglądać ostatni krok!

Dane z zadania :

\(\displaystyle{ \pi_{1} : x-2y-3z+12=0

A=(1,0,4)
B=(-2,3,5)}\)


(prawie) końcowy wynik :

\(\displaystyle{ \pi_{2} : -7x-8y+3z+D=0}\)

Jak wyznaczyć \(\displaystyle{ D}\) ? :oops: Czuję, że odpowiedź jest banalna. :lol: Pozdro.

Edycja : Dobra, już sam do tego doszedłem, zatem komentarz tutejszych ' spĘcjalistUF ' jest zbędny, a ów wątek gotowy do skasowania. Naprawdę, 30 wyświetleń, a żaden ' geniósz ' nie pokwapił się o napisać max. 2 słów.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Równanie ogólne płaszczyzny, jak znaleźć współczynnik?

Post autor: SlotaWoj »

Dla płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi_1}\) o równaniu ogólnym \(\displaystyle{ a_1x+b_1y+c_1z+d_1=0}\) wektor \(\displaystyle{ [a_1;b_1;c_1]}\) jest do niej normalny. Punkty A i B są zawarte w płaszczyźnie \(\displaystyle{ \pi_2}\) prostopadłej do \(\displaystyle{ \pi_1}\). Czyli \(\displaystyle{ \vec{AB}\times[a_1;b_1;c_1]}\) jest normalny do \(\displaystyle{ \pi_2}\). \(\displaystyle{ d_2}\) wyznaczysz, gdy do otrzymanego równania płaszczyzny podstawisz współrzędne punktu \(\displaystyle{ A}\) lub \(\displaystyle{ B}\).
ODPOWIEDZ