Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: matematykiv »

Mam zadanie: oblicz sinus kąta utworzonego pomiędzy wektorami \(\displaystyle{ \vec{u} = [12,-5], \vec{v}= [6,8]}\).
Obliczam cosinus z iloczynu skalarnego i iloczynu długości wektora, wychodzi \(\displaystyle{ \frac{16}{65}}\). Podstawiam do jedynki trygonometrycznej i wychodzi, że \(\displaystyle{ \sin= \frac{63}{65} \vee \sin= -\frac{63}{65}}\)

A odpowiedź jest jedynie dodatnia. sprawdzałem to sobie na wykresach czy to się pokrywa itd no i jest wszystko ok niby, ale z jakiegoś powodu w odpowiedzi jest tylko jeden wynik. Jak sobie naryuje te wektory to na oko można stwierdzić, że kąt pomiędzy nimi to 30 stopnii albo 150 i wykrać jakąś odpowiedź ze wspólnego wykresu sinusa i cosinusa, ale chyba nie chodzi o to w matematyce, żeby robić coś na oko. Liczę na waszą pomoc.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2014, o 02:33 przez Kacperdev, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: \sin
Awatar użytkownika
sebnorth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puck i Trójmiasto
Pomógł: 201 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: sebnorth »

sinus będzie dodatni ponieważ kąt jest z przedziału \(\displaystyle{ (0;\pi)}\)
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: Kacperdev »

Po pierwsze: sinus musi być z czegoś.
Po drugie: \(\displaystyle{ \sin 150^{\circ} = \sin 30^{\circ}}\)
Po trzecie: rozpatrujemy dwie pierwsze ćwiartki układu, a tam sinus jest dodatni.
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: matematykiv »

Kacperdev pisze:Po pierwsze: sinus musi być z czegoś.
Po drugie: \(\displaystyle{ \sin 150^{\circ} = \sin 30^{\circ}}\)
Po trzecie: rozpatrujemy dwie pierwsze ćwiartki układu, a tam sinus jest dodatni.

Ale dlaczego tylko dwie pierwsze? Sinus zawsze bedzie dodatni a cosinus raz dodatni raz ujemny? Bo nie rozumiem tego.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: bartek118 »

Kąt między wektorami musi być z odcinka \(\displaystyle{ [0, \pi]}\)
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: matematykiv »

bartek118 pisze:Kąt między wektorami musi być z odcinka \(\displaystyle{ [0, \pi]}\)

Wyobrazilem sobie wektor o początku w środku układu współrzędnych i końcu gdzieś na osi OX, drugi wektor gdzieś w iv ćwiartce. Zeby był tam sinus albo cosinus to te wektory muszą być takiej długości, żeby po polaczeniu ich koncow był tam kat prosty czy nie? Bo ja nie mam żadnej teorii w głowie jeśli chodzi o wektory i średnio to rozumiem. Wydaje mi sie ze te wektory nie muszą mieć takich długości żeby tam był ten kat prosty, no ale ciężko mi sobie wtedy wyobrazić tam sinusa albo cosinusa.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: bartek118 »

matematykiv pisze:
bartek118 pisze:Kąt między wektorami musi być z odcinka \(\displaystyle{ [0, \pi]}\)

Wyobrazilem sobie wektor o początku w środku układu współrzędnych i końcu gdzieś na osi OX, drugi wektor gdzieś w iv ćwiartce. Zeby był tam sinus albo cosinus to te wektory muszą być takiej długości, żeby po polaczeniu ich koncow był tam kat prosty czy nie? Bo ja nie mam żadnej teorii w głowie jeśli chodzi o wektory i średnio to rozumiem. Wydaje mi sie ze te wektory nie muszą mieć takich długości żeby tam był ten kat prosty, no ale ciężko mi sobie wtedy wyobrazić tam sinusa albo cosinusa.
Nijak nie rozumiem o co Ci chodzi; w szczególności co mają długości tych wektorów do kąta między nimi.
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: matematykiv »

bartek118 pisze:
matematykiv pisze:
bartek118 pisze:Kąt między wektorami musi być z odcinka \(\displaystyle{ [0, \pi]}\)

Wyobrazilem sobie wektor o początku w środku układu współrzędnych i końcu gdzieś na osi OX, drugi wektor gdzieś w iv ćwiartce. Zeby był tam sinus albo cosinus to te wektory muszą być takiej długości, żeby po polaczeniu ich koncow był tam kat prosty czy nie? Bo ja nie mam żadnej teorii w głowie jeśli chodzi o wektory i średnio to rozumiem. Wydaje mi sie ze te wektory nie muszą mieć takich długości żeby tam był ten kat prosty, no ale ciężko mi sobie wtedy wyobrazić tam sinusa albo cosinusa.
Nijak nie rozumiem o co Ci chodzi; w szczególności co mają długości tych wektorów do kąta między nimi.
Do kata nic, ale żeby był tam sinus to kat chyba musi być prostokątny i wyobrażam sobie tam 3. Wektor który łączy te dwa i tworzy sie tam trojkat i z długości wektorów można określić sinusa cosinusa itd
Ostatnio zmieniony 31 gru 2014, o 13:18 przez Kacperdev, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Takie piętrowe cytowanie burzy czytelność. Jeżeli odnosimy się do całego poprzedniego posta lepiej nic nie cytować
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: bartek118 »

matematykiv pisze: Do kata nic, ale żeby był tam sinus to kat chyba musi być prostokątny i wyobrażam sobie tam 3. Wektor który łączy te dwa i tworzy sie tam trojkat i z długości wektorów można określić sinusa cosinusa itd
Jak kąt może być prostokątny? I jakie 3? Nijak nie rozumiem
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Dlaczego sinus pomiędzy wektorami jest dodatni?

Post autor: matematykiv »

bartek118 pisze:
matematykiv pisze: Do kata nic, ale żeby był tam sinus to kat chyba musi być prostokątny i wyobrażam sobie tam 3. Wektor który łączy te dwa i tworzy sie tam trojkat i z długości wektorów można określić sinusa cosinusa itd
Jak kąt może być prostokątny? I jakie 3? Nijak nie rozumiem
Ok juz chyba zrozumiałem, tu najpierw szukamy kąta a potem do kata dopasowywujemy sinusa, a nie najpierw sinus a potem kąt?
ODPOWIEDZ