Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
radekwojtkiewicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2014, o 10:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Post autor: radekwojtkiewicz »

Witam na forum. Mam problem mam nadzieję że pomożecie mi go rozwiązać i że mój problem został napisany w odpowiednim dziale, tak więc:

Mam zdjęcie które mogę dowoli skalować. Skala objawia się w parametrach \(\displaystyle{ (1, 1)}\) i zwiększa się o \(\displaystyle{ 0.1}\) czyli \(\displaystyle{ (1.1, 1.1)}\) itd. I chciałbym uzyskac wspolrzedne na zeskalowanym zdjeciu. Wspolrzedne zdjecia sa w postaci np: \(\displaystyle{ x = 0,21343215154321412, y = 0,6556546464645654}\). W skali zdjecia \(\displaystyle{ 1\times 1}\) nie ma problemu ale co kiedy zdjecie ma \(\displaystyle{ 1.1\times 1.1}\) , probowalem obliczac w taki sposob:

\(\displaystyle{ 1.1 \cdot x}\)

\(\displaystyle{ 1.1 \cdot y}\)


ale to nie daje odpowiedniego efektu, czy macie jakies podpowiedzi , propozycje jak dany problem rozwiazac?
Ostatnio zmieniony 19 gru 2014, o 02:35 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Post autor: Dilectus »

ale to nie daje odpowiedniego efektu
A jaki efekt daje?
radekwojtkiewicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2014, o 10:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Post autor: radekwojtkiewicz »

Daje taki efekt ze wspolrzedne sa nie prawidlowe i dany punkt jest przesuniety zbyt wysoko i zbyt w lewo.-- 17 gru 2014, o 12:38 --Moze pokaze na obrazku ocb.

Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Post autor: Dilectus »

Jeśli skalujesz prostokąt, to skalujesz jego boki. Nie wiadomo, w którą stronę zmieniają się ich długości, a współrzędne punktu wewnątrz pozostają takie, jak były. Powiedz dokładnie, co chcesz skalować, w jakim programie graficznym, to powiem Ci, jak to zrobić, żeby wszystko było ok.

-- 17 gru 2014, o 15:00 --

Skoro temat jest w dziale "Geometria analityczna", to pewnie nie chodzi o program graficzny, tylko o jakiś problem z geometrii analitycznej. Wyłuszcz więc sprawę dokładniej.
radekwojtkiewicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2014, o 10:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Post autor: radekwojtkiewicz »

Chodzi o modul informatyczny, mam problem z odpowiednim wstawieniem pozycji w kliknietym miejscu. Mam zdjecie na ktorym nakladam notatki(tak jak w PDFie) ale oprocz tych notatek generuje rowniez rozne figury jako zaznaczenie jakiegos obszaru itd(prostokat, linia, kropka). Kiedy scrolluje myszka na zdjeciu zdjecie sie powieksza a wraz z tym skala o 0,1 czyli po jednym scrollu skala wynosci (1.1, 1.1). Potrzebuje jakos obliczac coordynaty po zescrollowaniu i postawieniu notatki czyli punktu. W tej chwili sa to px od lewej i od gornej czesci.

Ponizej daje szkic jak to mniej wiecej wyglada jesli potrzebowal bys wiecej informacji lub dostepnych danych to pytaj

Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Post autor: Dilectus »

Jeśli scrollujesz, to znaczy, że powiększasz ekranowo. Jeżeli mierzysz w pikselach, to popełniasz błąd, bo nie wiadomo, jak duży jest piksel. Rozdzielczość ekranu jest na ogół 72 dpi, czyli 72 piksele na cal. A rozdzielczość np. 300 dpi oznacza 300 pikseli na cal. Jeśli powiększasz ekranowo, to rozdzielczość ekranu się nie zmienia - nadal jest 72 dpi. Nie mierz w pikselach, tylko w jakichś rozsądnych jednostkach długości - np. w mm.
Chodzi o modul informatyczny
Czym jest ten moduł?
radekwojtkiewicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2014, o 10:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Post autor: radekwojtkiewicz »

To jest ala cos podobnego do :



tylko ze tutaj kiedy zescrolluije obrazek i chce postawic nowy stick to stick jest juz automatycznie przeliczony a u mnie nie. Obliczenia musza byc w pikselach .
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Scalowanie wspolrzednych po powiekszeniu

Post autor: Dilectus »

Ten efekt zoom nie jest zwyczajnym skalowaniem. To jest tak, jak w obiektywie fotograficznym z zoomem. Trzeba poznać zasadę tego zoomowania w obiektywie.

-- 17 gru 2014, o 22:53 --

Polega to na tym, że bierzesz prostokąt o proporcjach tej klatki, zakreślasz nim kawałek obrazu i ten kawałek skalujesz do rozmiarów klatki. Prawdopodobnie jest tak, że współczynnik skali jest stosunkiem pól prostokąta i klatki.-- 17 gru 2014, o 23:30 --Looknij tu:
ODPOWIEDZ