Równanie płaszczyzny ogólnej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
kitiko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 20 lut 2014, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Równanie płaszczyzny ogólnej

Post autor: kitiko »

Jest zadanie: podaj równanie płaszczyzny przechodzącej przez: \(\displaystyle{ A=(1,2,3), B=(3,2,1), C=(2,1,3)}\). Wyszło mi \(\displaystyle{ -2(x-1)-2(y-2)-2(z-3)=0}\) lub \(\displaystyle{ -2x-2y-2z+12=0}\), to niby to samo ale ta druga forma zapisu wydaje mi się 'brzydka', można tak zapisywać? I czy to w ogóle jest dobrze?

I jeszcze jedno: podaj równanie ogólne płaszczyzny prostopadłej do wektora \(\displaystyle{ (1,2,3)}\) i przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ (7,8,9)}\). Wyszło mi \(\displaystyle{ x+2y+3z-50=0}\) lub \(\displaystyle{ (x-7)+2(y-8)+3(z-9)=0}\). Jest ok?

Korzystałem z tego tutaj i właśnie jeszcze jedno pytanie: tam na końcu jest błąd w rozwiązaniu, zamiast 19 jest 13, czy to jakieś magiczne działanie i ja nie ogarniam?

W sumie jezscze takie: wyznacz rownanie prostej prostopadłej do wektora \(\displaystyle{ (2,1)}\) przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ (3,2)}\). Wyszło mi \(\displaystyle{ 2x+y-8=0}\) lub \(\displaystyle{ y=-2x+8}\). Pytanie czy dobrze i który zapis jest poprawny?
Ostatnio zmieniony 9 gru 2014, o 18:10 przez kitiko, łącznie zmieniany 2 razy.
miodzio1988

Równanie płaszczyzny ogólnej

Post autor: miodzio1988 »

\(\displaystyle{ C}\) nalezy do tej plaszczyzny w ogole?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Równanie płaszczyzny ogólnej

Post autor: kerajs »

kitiko pisze:Jest zadanie: podaj równanie płaszczyzny przechodzącej przez: \(\displaystyle{ A=(1,2,3), B=(3,2,1), C=(2,1,3)}\). Wyszło mi \(\displaystyle{ -2(x-1)-4(y-2)-2(z-3)=0}\) lub \(\displaystyle{ -2x-4y-2z+16=0}\), to niby to samo ale ta druga forma zapisu wydaje mi się 'brzydka', można tak zapisywać? I czy to w ogóle jest dobrze?
Obie formy zapisu sa równoprawne.
Wg mnie pomyliłeś się w wyliczaniu wektora normalnego (chodzi mi o -4)
I jeszcze jedno: podaj równanie ogólne płaszczyzny prostopadłej do wektora \(\displaystyle{ (1,2,3)}\) i przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ (7,8,9)}\). Wyszło mi \(\displaystyle{ x+2y+3z-50=0}\) lub \(\displaystyle{ (x-7)+2(y-8)+3(z-9)=0}\). Jest ok?
OK
kitiko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 20 lut 2014, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Równanie płaszczyzny ogólnej

Post autor: kitiko »

Tak była pomyłka w 1, poprawiłem.
ODPOWIEDZ