Proste, prostopadłe i równania ogólne

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Ludwig1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 wrz 2014, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wisła
Podziękował: 1 raz

Proste, prostopadłe i równania ogólne

Post autor: Ludwig1234 »

Cześć wszystkim,
chyba zacznę odwiedzać do forum codziennie, bo nic nie rozumiem. Zadania domowe mam z czegoś innych typów przykładów, niż dostajemy na lekcji Przez to się totalnie zgubiłem. Bez Waszej pomocy to utonę w matematycznym morzu.

Napisz równanie ogólne prostej l równoległej do prostej k: 4x+9y=0 (0,5)


Nie wiem, jak się do tego zabrać. W szkole mieliśmy te przykłady tylko z A, B i C. Jak to zrobić, jeśli nie mam C? Dla mnie czarna magia.

Dane są równani ogólne prostych k i l. Czy proste k i l są do siebie prostopadłe?
k: - \(\displaystyle{ \frac{2}{3}x - \frac{3}{4}y + 1 = 0}\)
l: \(\displaystyle{ 1,5x -1 \frac{1}{3}y + 2 \frac{1}{5}= 0}\)


Robię tak:
Dwie trzecie i trzy czwarte w k mnożę razy 12, aby usunąć mianownik. Jest wtedy -8x-9y+12=0. W l natomiast 1,5 zamieniam na trzy drugie, a resztę sprowadzam do ułamka niewłaściwego. Pozbywam się mianownika, mnożąc razy 30 (wspólna liczba 2,3 i 5). Wtedy jednak wychodzą mi kosmiczne liczby: 45x - 40y + 66=0. Po mnożeniu A1 z B2 i A2 z B1 wychodzi kabaret.

I ostatnie:

Napisz równanie ogólne prostej l prostopadłej do prostej:

k: -3x + 2y = 0 i przecinającej oś OY w punkcie P(0, -2)
k: 8x + 3y - 9 = 0 i przecinającej prostą k w punkcie należącym do osi OY
k: - 0,4x + 2y + 4 = 0 i przecinającej prostą k w punkcie należącym do osi OX

Nie przerabialiśmy z przecięciem oś OY, więc jestem tu bezradny. Podobnie jest z przecinaniem prostych.

Muszę to zrobić na jutro, a jak widzicie, jestem w kropce. Ponadto starałem się znaleźć coś w podręczniku, ale jak zawsze są tam proste przykładziki tylko.

Z góry dziękuję!
Pozdrawiam.
ravgirl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 171
Rejestracja: 29 gru 2013, o 17:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 64 razy

Proste, prostopadłe i równania ogólne

Post autor: ravgirl »

Wskazówki:
1. Jaki jest warunek równoległości prostych w postaci ogólnej?
W tym przykładzie po prostu \(\displaystyle{ C=0}\).
2. Jaki jest warunek prostopadłości prostych w postaci ogólnej? Nie musisz do tego zmieniać współczynników na liczby całkowite.
3. W punkcie przecięcia z osią zawsze jedna z współrzędnych jest równa \(\displaystyle{ 0}\). Zacznij od zapisania warunku prostopadłości prostych.
ODPOWIEDZ