Współrzędne biegunowe

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
ja99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 8 gru 2013, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 1 raz

Współrzędne biegunowe

Post autor: ja99 »

Wyznaczyć współrzędne biegunowe koła o równaniu ogólnym \(\displaystyle{ {(x-5)^2}+{(y-4)^2}=4}\)

Używam podstawienia \(\displaystyle{ x=r\cos \alpha ;y=r\sin \alpha}\)

Wychodzę na równanie:

\(\displaystyle{ {r^2}{\cos ^2( \alpha )}-2 \cdot 5r\cos \alpha+25 +{r^2}{\sin ^2 (\alpha)} -8 \cdot r\sin \alpha +16=4}\)

"Sprzatam":
\(\displaystyle{ r^2 -10r\cos \alpha -8r\sin \alpha +37=0}\)

Co dalej?
Ostatnio zmieniony 14 paź 2014, o 12:20 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
miodzio1988

Współrzędne biegunowe

Post autor: miodzio1988 »

ja tam proponuję zastosować przesunięte wspolrzedne biegunowe
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Współrzędne biegunowe

Post autor: a4karo »

@ja99

ja widzisz, miodzio radzi Ci to samo co ja w równoległym poscie. Może zatem warto usiąść nad tematem i spróbowac go zrozumieć?

Oczywiście możesz rozwiązać równanie \(\displaystyle{ r^2 -10rcos \alpha -8rsin \alpha +37=0}\) ze względu na \(\displaystyle{ r}\) (dla pewnych \(\displaystyle{ \alpha}\) dostaniesz dwa rozwiazania, które opiszą dwa kawałki okręgu), ale nie po to wymyslono współrzędne biegunowe, żeby sobie zycie utrudniać
ja99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 8 gru 2013, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 1 raz

Współrzędne biegunowe

Post autor: ja99 »

To znaczy? Nie wiem jak to się robi. Mógłby mi ktoś pokazać jak to się robi od a do z?
miodzio1988

Współrzędne biegunowe

Post autor: miodzio1988 »

przesuniete wspolrzedne biegunowe wystarczy chłopie wpisać w google. No nie załamuj
ODPOWIEDZ