Równanie dwusiecznej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
chlopina

Równanie dwusiecznej

Post autor: chlopina »

Dopiero zaczynam zabawę z geometrią analityczną. Miałem jedno zadania i chciałbym spróbować zrobić je jeszcze na drugi sposób tylko własnie nie wiem, jak wyznaczyć równanie tej dwusiecznej.

Jakie jest równanie dwusiecznej kąta ostrego utworzonego przez proste \(\displaystyle{ k: \frac{3}{7}x-y+5=0}\) i \(\displaystyle{ l: \frac{5}{2}x-y- \frac{19}{2}}\)

Policzyłem tylko punkt \(\displaystyle{ A}\) przecięcia sie tych prostych i \(\displaystyle{ A(7,8)}\)
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Równanie dwusiecznej

Post autor: Peter Zof »

Z gory przepraszam za brak polskich znakow.

Podpowiedz: dwusieczna kata jest rowno oddalona od ramion kata. A wiec musisz znalezc taki zbior punktow ktore sa rowno oddalone od tych prostych. Wzor na odleglosc punktu od prostej przedstawia sie tak:

\(\displaystyle{ \frac{|Ax_{0}+By_{0}+C|}{\sqrt{A^{2}+B^{2}}}}\)

Teraz bierzesz jakis punkt \(\displaystyle{ (x, y)}\) i bedziesz musial rozwiazac proste rownanie, ktore powie Ci zaleznosc pomiedzy x a y (tj. wygeneruje Ci ten zbior ktorym jest ta prosta (prosta to zbior punktow)).

@edit

Troche chaotycznie napisalem wiec sie poprawie. Bierzesz sobie ten punkt \(\displaystyle{ (x, y)}\) i liczysz z tego wzoru wyzej jaka jest jego odleglosc od pierwszej prostej. Pozniej robisz to samo dla drugiej prostej. W rezultacie otrzymasz dwa wyrazenia ktore musisz ze soba porownac (dlaczego?). Mysle, ze dasz sobie rade
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Równanie dwusiecznej

Post autor: Ania221 »

Wpisz w google hasło dwusieczna kąta, i poszukaj wzoru na nią.
chlopina

Równanie dwusiecznej

Post autor: chlopina »

Zadałem to pytanie zaraz po tym jak przeszukałem google. Na tym forum jak już pytam, to gdy mam z czymś problem, a nie że nie znam podstawowych wzorów.

Tutaj mi nie wychodził wynik (jak wklepywałem w wolfram - też) i myślałem, że w zły to liczę, ale zauważyłem już bład u siebie.

Sorki za ten jak się okazało nie potrzebny temat, można przenieść do kosza.
ODPOWIEDZ