Ruch punktu po okręgu w układzie współrzędnych

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
mcaffey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2011, o 08:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: toruń

Ruch punktu po okręgu w układzie współrzędnych

Post autor: mcaffey »

Witam, mam punkt \(\displaystyle{ A[x_A,y_A]}\), punkt \(\displaystyle{ B[x_B,y_B]}\) oraz kąt \(\displaystyle{ K}\)(w stopniach). Jak obliczyć punkt \(\displaystyle{ A}\) po obróceniu go wokół punktu \(\displaystyle{ B}\) o liczbę stopni \(\displaystyle{ K}\) ? Można to zobrazować jako poruszanie się punktu \(\displaystyle{ A}\) po okręgu którego środek znajduje się w punkcie \(\displaystyle{ B}\) a promieniem koła jest odległość punktu \(\displaystyle{ A}\) od punktu \(\displaystyle{ B}\). Szukałem w Internecie, ale jedyne wzory jakie znalazłem dotyczyły fizycznych zagadnień związanych z ruchem po okręgu.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2014, o 10:31 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm . Poprawa wiadomości.
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Ruch punktu po okręgu w układzie współrzędnych

Post autor: Ania221 »

Współrzędne \(\displaystyle{ pkt A}\) to współrzędne punktu przecięcia okręgu o środku \(\displaystyle{ B}\) i promieniu \(\displaystyle{ AB}\) z prostą \(\displaystyle{ AB}\)
Wsp kierunkowy tej prostej to \(\displaystyle{ \tg\alpha}\) czyli kąta \(\displaystyle{ K}\)
mcaffey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2011, o 08:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: toruń

Ruch punktu po okręgu w układzie współrzędnych

Post autor: mcaffey »

No jasne, o to chodziło, dziękuję
ODPOWIEDZ