równanie płaszczyzny z 2 prostymi

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
wiktor12348
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2011, o 15:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 28 razy

równanie płaszczyzny z 2 prostymi

Post autor: wiktor12348 »

Witam,

Treść zadania:
Napisać równanie płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi}\) przechodzącej przez prostą \(\displaystyle{ l_{1}: \frac{x+2}{1}=\frac{y-1}{2}=\frac{z}{-3}}\) równoległej do \(\displaystyle{ l_{2}:\frac{x-1}{5}=\frac{y+2}{-3}=\frac{z}{1}}\)

Obliczenia są pewnie banalne ale nie mogę zrozumieć relacji między płaszczyzną a \(\displaystyle{ l_{1}}\) i \(\displaystyle{ l_{2}}\).

Jest sobie płaszczyzna, którą przecina prosta w jakimś punkcie pod jakimś kątem... druga prosta jet równoległa do płaszczyzny czy do prostej?

Znajomy wyciągnął z tych prostych wektor, przemnożył wektorowo i miał wektor normalny płaszczyzny.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

równanie płaszczyzny z 2 prostymi

Post autor: kerajs »

wiktor12348 pisze: Jest sobie płaszczyzna, którą przecina prosta w jakimś punkcie pod jakimś kątem...

Żle interpretujesz treść zadania. Płaszczyzna zawiera pierwszą prostą (czyli cała prosta leży w pierwszej płaszczyźnie)

wiktor12348 pisze: druga prosta jet równoległa do płaszczyzny czy do prostej
Do obu.

Wektory kierunkowe obu prostych są równoległe do płaszczyzny, dlatego ich iloczyn wektorowy będzie prostopadły do płaszcyzny a więc można go traktować jak jej wektor normalny.
(powyższe jest prawdziwe dla nierównoległych prostych)
Otrzymasz równanie płaszczyzny \(\displaystyle{ Ax+By +Cz +D=0}\) o nieznanym D.
Teraz z pierwszej prostej wybierasz sobie dowolny punkt , wstawiasz go do równania płaszczyzny aby obliczyć wartość D.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2014, o 14:56 przez kerajs, łącznie zmieniany 2 razy.
wiktor12348
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2011, o 15:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 28 razy

równanie płaszczyzny z 2 prostymi

Post autor: wiktor12348 »

O to mi chodziło. Ja mam czasem problem z interpretacją zadań. W sumie tutaj jest PŁASZCZYZNA, która przechodzi przez prostą a nie odwrotnie. Więc prosta zawiera się w płaszczyźnie. A wtedy jeśli pierwsza prosta jest równoległa do drugiej prostej to i do płaszczyzny...

Wszystko jasne.

Z obliczeniami sobie chyba poradzę jeśli mam nakreśloną poprawną interpretacje geometryczną

Dziękuje.
ODPOWIEDZ