Kąt między płaszczyznami.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
mooniika
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 29 lis 2013, o 14:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 34 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: mooniika »

Dzień dobry.
Mam za zadanie obliczyć kąt między płaszczyznami. Korzystając ze wzoru na cosinus kąta wyszło mi 2.
Oto moje płaszczyzny:
\(\displaystyle{ H_{1} : z - 4 = 0}\)
\(\displaystyle{ H_{2} : \sqrt{3}y + z + 5 = 0}\)
Ta pierwsza wygląda jak zbiór punktów na osi z i z rysunku wynika, że leży ona w płaszczyźnie tej drugiej płaszczyzny...
Co teraz?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: kerajs »

Ta pierwsza to równoległa do płaszczyzny XOY zawieszona w punkcie \(\displaystyle{ (0,0,4)}\)

Wektory normalne tych płaszczyzn to:\(\displaystyle{ \left[ 0,0,1\right] i\left[ 0, \sqrt{3},1 \right]}\)
Kąt między płaszczyznami jest równy kątowi między ich normalnymi. Łatwo to wyliczyć z iloczynu wektorowego:
\(\displaystyle{ \vec{n _{1} } \circ \vec{n _{2} }= \left| \vec{n _{1} }\right| \cdot \left| \vec{n _{2} }\right| \cdot \cos \alpha =x _{1} x _{2} +y _{1} y _{2} +z _{1} z _{2}}\)
U Ciebie:
\(\displaystyle{ \sqrt{1} \sqrt{4}\cos \alpha =0 \cdot 0+0 \cdot \sqrt{3}+1 \cdot 1}\)
\(\displaystyle{ \cos \alpha = \frac{1}{2}}\)
\(\displaystyle{ \alpha = \frac{ \pi }{3} \vee \alpha =- \frac{ \pi }{3}}\)
mooniika
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 29 lis 2013, o 14:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 34 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: mooniika »

Dziękuję bardzo Ja skorzystałam z wzoru \(\displaystyle{ \frac{|AA + BB + CC|}{ \sqrt{A ^{2} + B ^{2}+ C^{2}} \sqrt{A ^{2} + B ^{2}+ C^{2}} }}\). Chyba jest nieprawidłowy w takim razie.

EDIT: Aaaa źle podstawiałam Ten wzór działa, wychodzi 1/2.
Pozdrawiam
henryk pawlowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 25 cze 2012, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 27 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: henryk pawlowski »

Drobna poprawka: ten iloczyn to nie wektorowy tylko skalarny!
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: kerajs »

henryk pawlowski oczywiście ma rację. Dzięki za czujność.


Twój wzór to ten sam co ja zastosowałem. Jednak nie powinno w nim być wrtości bezwględnej
\(\displaystyle{ \cos \left\{ \angle \left( \pi _{1}, \pi _{2}\right)\right\}= \frac{A _{1} A_{2} + B_{1}B_{2} + C_{1}C_{2}}{ \sqrt{A_{1} ^{2} + B_{1} ^{2}+ C_{1}^{2}} \sqrt{A_{2} ^{2} + B_{2} ^{2}+ C_{2}^{2}} }}\).
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: norwimaj »

kerajs pisze:Jednak nie powinno w nim być wrtości bezwględnej
Kąt pomiędzy ustalonymi wektorami normalnymi może być rozwarty, ale przez kąt pomiędzy płaszczyznami rozumiemy kąt ostry (lub prosty).
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: kerajs »

Komentarz norwimaj nie podważa uzytego cytatu. We wzorze nie ma wrtości bezwględnej.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: norwimaj »

Jeśli to ma być wzór na kosinus kąta pomiędzy płaszczyznami, to powinna być wartość bezwzględna. Przecież wynik nie powinien zależeć od tego, jaki zwrot wektora normalnego wybrałeś.
mooniika
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 29 lis 2013, o 14:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 34 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: mooniika »

kerajs pisze:Ta pierwsza to równoległa do płaszczyzny XOY zawieszona w punkcie \(\displaystyle{ (0,0,4)}\)
Hmm... Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić... Jak sie to narysuje to widac, ze x i y też rosną, że są jakieś x i y, które nie są równe 0. Chyba, że czegoś nie rozumiem?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: a4karo »

A plaszczyznę \(\displaystyle{ z=0}\) umiesz sobie wyobrazić? To teraz ją przesun w górę, tak, żeby przechodziła przez \(\displaystyle{ (0,0,4)}\)
mooniika
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 29 lis 2013, o 14:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 34 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: mooniika »

Jak jest wzor na plaszczyzne \(\displaystyle{ Ax + By + Cz + D = 0}\) to mamy jakies punkty. I zastanawia mnie wlasnie to, ze w zasadzie kazdy punkt na plaszczyznie spelnia to rownanie (\(\displaystyle{ z - 4 = 0}\)). Czyli punkt \(\displaystyle{ (1,2,4)}\) tez i tak dalej... No i co teraz z tym wzorem na plaszczyne?
Ostatnio zmieniony 20 maja 2014, o 21:59 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: a4karo »

mooniika pisze:Jak jest wzor na plaszczyzne \(\displaystyle{ Ax + By + Cz + D = 0}\) to mamy jakies punkty.
Możesz wyjaśnić, co po polsku znaczy to zdanie?
ze w zasadzie kazdy punkt na plaszczyznie spelnia to rownanie (\(\displaystyle{ z - 4 = 0}\))

na jakiej płaszczyźnie? Nie każdy punkt W PRZESTRZENI spełnia to równanie (np. \(\displaystyle{ (7,1,1)}\)).
No i co teraz z tym wzorem na plaszczyne?
A co ma być z tym wzorem? Jest, i już. Punkty, które leżą w płaszczyznie opisanej tym wzorem spełniają równanie
mooniika
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 29 lis 2013, o 14:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 34 razy

Kąt między płaszczyznami.

Post autor: mooniika »

Chodziło mi w zasadzie o to, że jak mamy płaszczyzne \(\displaystyle{ z - 4 = 0}\) to po prostu bierzemy sobie pod uwagę tylko z. Zastanawiało mnie to, co się dzieje z tym wzorem \(\displaystyle{ Ax + By + Cz + D = 0}\) jak punkt jest inny niż \(\displaystyle{ (0,0,4)}\), ale jest jeszcze przecież współczynnik D i tam x i y nic już nie zmienia. W każdym razie rozumiem to już.
ODPOWIEDZ