Równanie ogólne płaszczyzny

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
lol22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 24 mar 2009, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Równanie ogólne płaszczyzny

Post autor: lol22 »

Witam, mam takie pytanie wynikające z czystej ciekawości - w jaki sposób można dojść do równania ogólnego płaszczyzny, gdyż nie mogę tego pojąć "intuicyjnie". Na drodze domysłów doszedłem do wniosku, że punkty płaszczyzny muszą spełniać pewien warunek - gdy zaczepimy dowolny wektor o współrzędnych x,y,z w każdym punkcie płaszczyzny, to odległość pomiędzy końcem tego wektora, a jego początkiem (zaczepionym w wybranym punkcie płaszczyzny) musi być stała. Problem polega na tym, że nie wiem jak zapisać to algebraicznie. Bede wdzieczny za wszelka pomoc
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Równanie ogólne płaszczyzny

Post autor: a4karo »

Dlaczego niby długości tych wektorów muszą byc stałe???

Płaszczyzna wyznaczona jest jednoznacznie prze pewien niezerowy wektor \(\displaystyle{ [A,B,C]}\), który jest do niej prostopadły oraz punkt \(\displaystyle{ P(a,b,c)}\), który na niej leży. Stąd wynika, że punkt \(\displaystyle{ X(x,y,z)}\) lezy w tej płaszczyźnie wtedy i tylko wtedy, gdy wektory \(\displaystyle{ [A,B,C]}\) oraz \(\displaystyle{ \vec{PX}}\) są do siebie....

dalej powalcz sam
ODPOWIEDZ