wyznacz równanie parametryczne prostej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
aGabi94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 5 mar 2014, o 18:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 60 razy

wyznacz równanie parametryczne prostej

Post autor: aGabi94 »

Załóżmy, że mam równanie ogólne płaszczyzny. Jak mogę wyznaczyć równanie parametryczne prostej\(\displaystyle{ l}\) przechodzącej przez punkty\(\displaystyle{ A}\) i\(\displaystyle{ D}\) jeżeli \(\displaystyle{ D}\) jest (dowolnym) punktem o odległości 3 od płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi}\) takim że \(\displaystyle{ B}\) jest rzutem prostokątnym punktu \(\displaystyle{ D}\) na płaszczyznę \(\displaystyle{ \pi}\)
Awatar użytkownika
kristoffwp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 28 gru 2009, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 88 razy

wyznacz równanie parametryczne prostej

Post autor: kristoffwp »

To nie jest dobrze sformułowane. Punkt \(\displaystyle{ A}\) jest dany? Po co punkt \(\displaystyle{ A}\), skoro wystarcza punkt \(\displaystyle{ B}\)? Dodatkowo odległość nie ma znaczenia....
aGabi94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 5 mar 2014, o 18:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 60 razy

wyznacz równanie parametryczne prostej

Post autor: aGabi94 »

Płaszczyzna zawiera punkty \(\displaystyle{ A}\) , \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ C}\), które są dane.
Awatar użytkownika
kristoffwp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 28 gru 2009, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 88 razy

wyznacz równanie parametryczne prostej

Post autor: kristoffwp »

Proponuję ci się zastanowić nad tym, o co pytasz. Dwa różne punkty wyznaczają jednoznacznie prostą. Czy są to punkty \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ D}\)? Jeśli tak, to jest na to gotowy wzór, o ile są one dane. Teraz dodajesz jeszcze jakiś punkt \(\displaystyle{ C}\). Ja podejrzewam, że to masz na studiach. No to jeżeli studiujesz, to powinnaś umieć sformułować pytanie.
ODPOWIEDZ