Wypukłość podzbiorów sześcianu przeciętego płaszczyną

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
kubzal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 12 razy

Wypukłość podzbiorów sześcianu przeciętego płaszczyną

Post autor: kubzal »

Sześcian jednostkowy (wszystkie krawędzie odługości 1) o wierzchołkach w środku układu współrzędnych i w końcach wektorów osi układu współrzenych przecieto płaszczyyzną \(\displaystyle{ \pi}\) przechodząca przez punkty \(\displaystyle{ (0,0,0),(1,1,0),(0,1,1)}\).
a) czy otrzymane w ten sposób dwa podzbiory sześcianku są wypukłe?
b) napisz równanie płaszczyzny cięcia \(\displaystyle{ \pi}\)
c) podaj układ nierównosci liniowych wyznaczający tę część sześcianu, która zawiera punkt \(\displaystyle{ \frac{1}{3} , \frac{1}{3} , \frac{1}{3}}\)

Ad a) wiem, że są wypukłe, ale nie wiem jak to udowodnić i uargumentować.
Ad b) wyznaczyłem \(\displaystyle{ x-y+z=0}\)
Ad c) nie wiem jak to zrobić

Proszę o pomoc
Everard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 11 lip 2007, o 22:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Pomógł: 49 razy

Wypukłość podzbiorów sześcianu przeciętego płaszczyną

Post autor: Everard »

Ad a) Czy sześcian jest wypukły? Czy "część przestrzeni leżąca ponad płaszczyzną \(\displaystyle{ \pi}\)" jest zbiorem wypukłym? Czy przekrój dwóch zbiorów wypukłych jest wypukły?

Ad b) Dobrze.

Ad c) Jeżeli płaszczyzna jest opisana równaniem \(\displaystyle{ f(x,y,z)=0}\), to dwie części na które rozcina ona przestrzeń są zadane przez \(\displaystyle{ f(x,y,z)<0}\) oraz \(\displaystyle{ f(x,y,z)>0}\). W której z nich zawiera się punkt \(\displaystyle{ (\frac 13, \frac 13, \frac 13)}\)? Jakie nierówności liniowe zadają wnętrze sześcianu?
ODPOWIEDZ