"romb o rownych przekatnych"

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
sebad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 maja 2007, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opoczno

"romb o rownych przekatnych"

Post autor: sebad »

Mam pytanie a mianowicie: ,,Czy prawdą jest, że każdy romb o równych przekątnych jest prostokątem?" Pytam ponieważ mieliśmy to zadanie dziś na lekcji a Profesorka nam powiedziała ze jest fałszywe i nie umiała nam tego wytłumaczyć, choć część osób byla przekonana że prawdziwe (w tym i ja). Z góry dzieki za odpowiedź. Można też na gg 8756747
Ostatnio zmieniony 9 maja 2007, o 17:14 przez sebad, łącznie zmieniany 1 raz.
Hac_mi;
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hmmm
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 6 razy

"romb o rownych przekatnych"

Post autor: Hac_mi; »

jak dla mnie to masz racje. jeśli jest to romb to przekątne przecinają sie pod kątem prostym i jeśli przekątne są równe to zaryzykuje stwierdzenie że jest to kwadrat czyli równocześnie prostokąt. ale moja odpowiedzi nie są chyba wiążace
sebad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 maja 2007, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opoczno

"romb o rownych przekatnych"

Post autor: sebad »

No właśnie skoro to jest romb o równych przekątnych to o ile sie nie myle to nie może być inna figura niż kwadrat, a od podstawówki mnie uczyli że każdy kwadrat jes prostokątem. Wiem że w odpowiedziach na końcu książki do tego zadania była odp. ,,NIE" i nauczycielka być może nią sie zasugerowała i nie umiała nam tego wytłumaczyć. Jeżeli na forum są jeszcze jacyś wybitni matematycy:) to prosze o dalsze odpowiedzi na te pytanie bo zanim zaczne sie kłucić tak na poważnie to chciał bym wiedzieć czy mam racje:)
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

"romb o rownych przekatnych"

Post autor: Lorek »

Wikipedia:
Przekątne tego wielokąta przecinają się w połowie pod kątem prostym.
powinno wystarczyć
ODPOWIEDZ