Kąt pomiędzy: płaszczyznami, płaszczyzną i prostą

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
piotrekdoro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 1 gru 2013, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy

Kąt pomiędzy: płaszczyznami, płaszczyzną i prostą

Post autor: piotrekdoro »

Witam. Proszę o odpowiedź na kilka pytań.
1). Ostatnio próbowałem obliczyć kąt między dwoma płaszczyznami podanymi w postaci ogólnej. Oto lista kroków, które wykonałem:
- wyznaczyłem po 3 punkty należące do tych płaszczyzn,
- wyznaczyłem po 2 wektory na każdej z płaszczyzn rozpięte między tymi punktami,
- wyznaczyłem 2 wektory prostopadłe do wspomnianych wyżej par wektorów korzystając z iloczynu skalarnego
- użyłem zależności znalezionej na tym forum https://www.matematyka.pl/171773.htm
\(\displaystyle{ \cos \alpha =\left| \cos \beta \right|}\) gdzie \(\displaystyle{ \alpha}\) to kąt między płaszczyznami a \(\displaystyle{ \beta}\) to kąt między ich wektorami normalnymi Proszę o potwierdzenie prawdziwości tej zależności (w miarę możliwości z uzasadnieniem) lub podanie alternatywnej metody rozwiązania zadania

2). Kąt między prostą a płaszczyzną. Podobnie jak wyżej wyznaczyłem wektor normalny płaszczyzny, a następnie wektor kierunkowy prostej Skorzystałem z zależności \(\displaystyle{ \sin \alpha =\left| \cos \beta \right|}\) znalezionej tutaj: https://www.matematyka.pl/174462.htm \(\displaystyle{ \alpha}\)- kąt między prostą a płaszczyzną, \(\displaystyle{ \beta}\)- kąt między wektorem normalnym płaszczyzny a kierunkowym prostej. Ponownie proszę o potwierdzenie i wyjaśnienie
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, o 00:22 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Kąt pomiędzy: płaszczyznami, płaszczyzną i prostą

Post autor: a4karo »

Chyba prościej jest odpowiedzieć na pytanie: jak wygląda wektor normalny do płaszczyzny \(\displaystyle{ Ax+By+cz+D=0}\)

Nawiasem mówiąc ten wektor prostopadły do dwóch wektorów liczyłeś iloczynem skalarnym? Są szybsze metody...
ODPOWIEDZ