trójkąt jako podzbiór płaszczyzny

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
duuj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 19 lip 2013, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy

trójkąt jako podzbiór płaszczyzny

Post autor: duuj »

W szkole robi się zadania w stylu zilustruj na płaszczyźnie (układ współrzędnych) zbiór spełniający warunki - np. \(\displaystyle{ \left\{ \left\langle x,y\right\rangle \in \mathbb{R} \times \mathbb{R}:x=y \vee x^2=y \right\}}\) jest sumą wykresów prostej \(\displaystyle{ x=y}\) i paraboli \(\displaystyle{ x^2=y}\), co łatwo zilustrować.

Ja mam pytanie o zadanie niejako odwrotne - Trzeba znaleźć zbiór, który przedstawia trójkąt o wierzchołkach \(\displaystyle{ A,B,C}\) (punkty dane) po zilustrowaniu w układzie współrzędnych. I tu mam problem jak to zapisać, bo o ile brzeg trójkąta wiem jak wyznaczyć, to nie wiem jak wyznaczyć wnętrze tego trójkąta. Jak to zrobić?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

trójkąt jako podzbiór płaszczyzny

Post autor: piasek101 »

Układ nierówności - a w nim ,,równania" prostych na których leżą boki trójkąta.
duuj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 19 lip 2013, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy

trójkąt jako podzbiór płaszczyzny

Post autor: duuj »

No tak - jeśli współrzędnymi punktów \(\displaystyle{ A,B,C}\) są konkretne liczby to wystarczy znaleźć równania prostych \(\displaystyle{ AB,BC,AC}\) i zamienić te równania na odpowiednie nierówności, tylko co jeśli współrzędnymi punktów \(\displaystyle{ A,B,C}\) są litery.

Przykładowo: \(\displaystyle{ A(x_A,y_A),B(x_B,y_B),C(x_C,y_C)}\)

Wyznaczam równania prostych:

\(\displaystyle{ \mbox{pr.AB}:Ax+By+C=0}\)
\(\displaystyle{ \mbox{pr.AC}:Ex+Fy+G=0}\)
\(\displaystyle{ \mbox{pr.BC}:Hx+Iy+J=0}\)

gdzie współczynniki tych prostych spełniają pewne zależności (zależne od współrzędnych punktów \(\displaystyle{ A,B,C}\))

Tylko problem polega na tym, że w tym przypadku nie wiem jakiego kształtu brać nierówność do tego układu - skąd mam wiedzieć np. czy do układu tych nierówności mam wziąć nierówność \(\displaystyle{ Ax+By+C \ge 0}\) czy nierówność \(\displaystyle{ Ax+By+c \le 0}\)? Bo o punktach \(\displaystyle{ A,B,C}\) wiem tylko tyle, że są trzema wierzchołkami trójkąta.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

trójkąt jako podzbiór płaszczyzny

Post autor: piasek101 »

Na początku podawałeś konkretny przykład - i tak podszedłem do trójkąta.

Na literkach też nie wiem w którą stronę.
duuj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 19 lip 2013, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy

trójkąt jako podzbiór płaszczyzny

Post autor: duuj »

Racja, wprowadziłem zamieszanie. Ale podsunąłeś mi pewien pomysł i myślę, że już sobie dopracuję szczegóły. Dzięki.
ODPOWIEDZ