kwaterniony jak zrozumieć

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
anders211
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 7 kwie 2010, o 03:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy

kwaterniony jak zrozumieć

Post autor: anders211 »

Witam,
Od godziny przeglądam internet i próbuję zrozumieć jak wyliczyć kwaternion, ale te wszystkie materiały są kompletnie niezrozumiałe dla mnie. Albo przez brak interpretacji rysunkowej a jak już ona jest to jest to nieprecyzyjnie wytłumaczone, np. "Kwaternion powstaje przez podanie wektora i kąta obrotu wokół niego". Ja tego zdania kompletnie nie rozumiem. Oś jest zawsze taka jak układ współrzędnych no i jak obrócimy nasz obiekt to mamy kąt między globalną osią ukłądu współrzędnych a lokalną osią współrzędnych obiektu. Ogólnie czego mi brakuje to wyprowadzenia krok po kroku wzoru który jest w dziale "Tworzenie kwaterniona" pod tym linkiem:

Jakbym wiedział skąd ten wzór się bierze to już załapałbym o co tu biega. Poza tym w tym wzorze jest 1 kąt. A przecież obiekt można względem 3 osi obrócić o 3 kąty, więc tez nie rozumiem czemu tu jest w tym wzorze 1 kąt a nie 3. Wydaje mi się że bez interpretacji rysunkowej, dowodu skąd bierze się dany wzór nie ma szans zrozumiec kwaternionów. Pod pojęciem zrozumieć chodzi mi o to że jak ktoś mi poda jakąś postać kwaternionu np. (1,3,-1,4) to będę w stanie okreslić mniej więcej jak obiekt jest obrócony. Bo na razie to nie potrafię powiedzieć.
ODPOWIEDZ