Róznica długości wektorów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
ksyssiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 4 paź 2013, o 23:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kieleckie

Róznica długości wektorów

Post autor: ksyssiu »

Mam problem z takim zadaniem:

Dane są wektory \(\displaystyle{ \vec{a}}\) i \(\displaystyle{ \vec{b}}\) tworzące kąt \(\displaystyle{ \alpha = 60 \cdot}\). Wiedząc, że \(\displaystyle{ \left| \vec{a}\right|=6}\) i \(\displaystyle{ \left| \vec{b}\right|=10}\) obliczyć: długość sumy i różnicy wektorów \(\displaystyle{ \left| \vec{a}- \vec{b} \right| , \left| \vec{a}+ \vec{b} \right|, \left| \vec{b}- \vec{a} \right|}\), iloczyn skalarny \(\displaystyle{ \left| \vec{a} \cdot \vec {b}\right|}\), długość iloczynu wektorowego \(\displaystyle{ \left| \vec{a} \times \vec {b}\right|}\)

Znam zasady działań na wektorach, mnożenie ogarniam, ale nie mam pojęcia co zrobić w przypadku dodawania i odejmowania ich długości. Wszystkie objaśnienia w internecie jakie znalazłem tyczyły się działań na wektorach ze znanymi współrzędnymi, a w takim wypadku nie wiem co z nimi zrobić.
lukequaint
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 5 maja 2010, o 18:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 75 razy

Róznica długości wektorów

Post autor: lukequaint »

Wykorzystaj twierdzenie cosinusów - wektory \(\displaystyle{ \vec{a}, \vec{b}}\) potraktuj jako boki trójkąta i wylicz długość trzeciego wykorzystując znany kąt między nimi.
ksyssiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 4 paź 2013, o 23:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kieleckie

Róznica długości wektorów

Post autor: ksyssiu »

A jaką mam pewność, ze dany trójkąt jest prostokątny, ze mogę użyć tego twierdzenia?
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Róznica długości wektorów

Post autor: bakala12 »

A jaką mam pewność, ze dany trójkąt jest prostokątny, ze mogę użyć tego twierdzenia?
Twierdzenie cosinusów działa zawsze, niezależnie od kąta. Gdy kąt jest prosty to twierdzenie cosinusów upraszcza się do twierdzenia Pitagorasa.
ksyssiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 4 paź 2013, o 23:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kieleckie

Róznica długości wektorów

Post autor: ksyssiu »

OK, dzięki
ODPOWIEDZ