Wyznaczyć punkt C, aby wartość łamanej...

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Wyznaczyć punkt C, aby wartość łamanej...

Post autor: Peter Zof »

Witam!

Mam takie zadanie:

Dane są punkty \(\displaystyle{ A=(2,3)}\) i \(\displaystyle{ B=(5,4)}\). Na prostej o równaniu \(\displaystyle{ y=5}\) wyznacz punkt \(\displaystyle{ C}\) tak, aby łamana \(\displaystyle{ ACB}\) miała jak najmniejszą długość. Odpowiedź uzasadnij.

Nie mogę znaleźć żadnej drogi rozwiązania tego problemu. Wydaje mi się, że pewne kąty muszą być równe, ale dalej nic mi nie przychodzi do głowy. Bardzo proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Wyznaczyć punkt C, aby wartość łamanej...

Post autor: ares41 »

Niech \(\displaystyle{ C(x,5)}\)
Długość łamanej dana jest zależnością \(\displaystyle{ l(x)= \sqrt{(x-2)^2+(5-3)^2} + \sqrt{(x-5)^2+(5-4)^2}}\)
Wystarczy znaleźć \(\displaystyle{ x}\) dla którego \(\displaystyle{ l}\) przyjmuje najmniejszą wartość.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Wyznaczyć punkt C, aby wartość łamanej...

Post autor: octahedron »

Odbijmy \(\displaystyle{ B}\) względem prostej \(\displaystyle{ y=5}\), otrzymamy \(\displaystyle{ B'=(5,6)}\). Z symetrii \(\displaystyle{ |BC|=|B'C|}\), więc \(\displaystyle{ |ABC|=|AB'C|}\). A łamana \(\displaystyle{ AB'C}\) będzie najkrótsza, gdy wszystkie punkty będą leżeć na jednej prostej, stąd \(\displaystyle{ C=(4,5)}\)
ODPOWIEDZ